Domov | Články | Cesta k Bohu | Kedy a kde sa narodil Ježiš?

Kedy a kde sa narodil Ježiš?

Každý rok slávime 25. decembra narodenie Ježiša. Vianočný stromček, darčeky, štedrovečerná oslava, rodinné stretnutia. Ale vieme naozaj, kedy a kde sa narodil Ježiš? Prečo vlastne dodnes oslavujeme Vianoce?


Ježiš je centrom kresťanskej viery. Náš letopočet sa začína jeho narodením pred viac ako 2000 rokmi. Z viacerých zdrojov vieme, že Ježiš sa narodil v Betleheme, len niekoľko kilometrov južne od izraelského Jeruzalema. Jeho matka sa volala Mária. Dostala zvláštnu správu od anjela, že sa jej narodí mimoriadne dieťaťa. I keď bola Mária ešte panna, Boh vložil do jej tela nový život – Božieho Syna.

Kde sa narodil Ježiš?

Máriin snúbenec Jozef bol v šoku, keď sa dozvedel, že je tehotná. Nežili spolu sexuálne, vyzeralo to teda tak, že mu bola neverná. Anjel však v sne Jozefa vyzval, aby sa postaral o dieťa. Jozef a Mária žili v Nazarete, v severnej časti dnešného Izraela. V čase, keď sa blížil Máriin pôrod, začalo v krajine sčítanie obyvateľstva. Všetci ľudia sa mali zaregistrovať tam, odkiaľ pochádzali ich predkovia.

Jozef a Mária museli teda ísť do Betlehema. Bola to dosť namáhavá cesta, zvlášť pre ženu v poslednej fáze tehotenstva. Po príchode do mesta bolo ťažké nájsť miesto na spanie. Narýchlo sa im podarilo nájsť len jednoduchý prístrešok, pravdepodobne pre zvieratá. Tam sa narodil Ježiš. Preto vianočné scény často vyobrazujú dieťatko, ktoré leží v kŕmidle pre dobytok. Viac o jeho narodení sa dočítaš v našom článku O čom sú Vianoce?

Kedy sa presne narodil Ježiš?

Presný dátum, kedy sa Ježiš narodil, nepoznáme. 25. december bol zvolený niekoľko storočí po jeho narodení. V ten deň tradične prebiehal pohanský festival na počesť boha slnka Sol Invictis (v preklade Neporaziteľné slnko) a súvisel so zimným slnovratom. V tomto období sa koná aj židovský sviatok Chanuka. Dátum bol v podstate zvolený ako náhrada týchto osláv, aby upriamil pozornosť na pravé svetlo, ktorým je Ježiš. V niektorých východných cirkvách sa však dodnes slávi o 13 dní neskôr.

V Biblii nie je uvedený ani konkrétny rok jeho narodenia. Vieme len, že to bolo za vlády kráľa Herodesa. Presný rok sa pokúsili kresťania vypočítať až dodatočne, no zdá sa, že sa pritom trochu zmýlili. Pravdepodobne to nebolo v roku 0, ale o 4 – 6 rokov skôr.

Deň aj rok Ježišovho narodenia sú len symbolické. Oveľa dôležitejšie je jeho posolstvo a to, čo s ním urobíš ty.

Nový začiatok

Ježišov príchod je znakom nového začiatku, preto dodnes oslavujeme na Vianoce jeho narodenie.

Mnohí ľudia nechcú mať s Bohom nič spoločné. Možno aj preto, lebo je podľa nich ďaleko – kdesi v nebi. Boh nám však chce byť blízko, a práve preto prišiel medzi nás vo fyzickej podobe: v osobe Ježiša, aby sme ho mohli vidieť, počuť, pozorovať ho, inšpirovať sa ním. Jeho život tu na Zemi sa zavŕšil Veľkou nocou, keď dobrovoľne obetoval aj za tvoje hriechy a otvoril ti možnosť nadviazať blízky, osobný vzťah s Bohom.

Ak chceš chceš s ním aj ty nadviazať takýto vzťah, pozývame ťa do nášho bezplatného online kurzu Prečo Ježiš?