Tipy na Vianoce: Ako si ich užiť s rodinou i bez nej?

Domov | Tipy na Vianoce: Ako si ich užiť s rodinou i bez nej?

Na Vianoce si pripomíname narodenie Ježiša a považujú sa za sviatky pokoja, radosti a lásky. Tak to aspoň vyzerá na povrchu. Všetci o tom však vieme svoje: je to aj čas prejedania sa, konfliktov, stresu, dusenia sa (kosťou z kapra) a plaču (od radosti alebo žiaľu). Slovenská asociácia koučov sa pozrela na rôzne vzťahové situácie, v ktorých sa ľudia môžu ocitnúť, a pripravila užitočné tipy na Vianoce a na to, ako ich zvládnuť.

Väčšina rodín bude mať asi klasické Vianoce. Rodičia s deťmi budú pozerať rozprávky, púšťať si koledy, variť kapustnicu, piecť dobroty a obaľovať kapra. Niektorí budú dodržiavať pôst, iní ho budú porušovať a sem tam sa naleje nejaký ten alkohol. Celkovo však sviatočnú harmóniu sprevádzajú aj hádky a nervozita. Časový stres a snaha o dokonalosť vedú k hádkam a výčitkám. Pripomína ti to niečo?

Staň sa tvorcom svojich Vianoc

Ak túžiš prežiť iné, harmonické sviatky, skús sa na to pozrieť tento rok inak. Čo keby si si povedal: „Budem tvorcom svojich pohodových Vianoc“? A skús si aj predstaviť, ako to bude vyzerať. Čo presne budeš v ten deň robiť? Aké pocity chceš mať? Čo je pre teba dôležité? Mať plán vždy pomáha.

Vianoce však prežívaš spolu so svojimi blízkymi. Aj oni majú svoje očakávania, predstavy. Nepredpokladaj, že ich poznáš, alebo že sú rovnaké ako tie tvoje. Opýtaj sa ich, ako si oni predstavujú pohodové Vianoce. Ukáž im, že ti záleží na ich názore. Dohodnite sa, ako to všetko „zapracujete“ do vášho rodinného plánu Vianoc.

Vianoce po rozvode

Index rozvodovosti sa podľa štatistického úradu pohybuje na úrovni 30 percent. Každoročne tak veľa ľudí čelí otázke, ako prežiť vianočné sviatky po rozvode?

Ide o zásadnú zmenu v živote. K partnerovi ťa viažu mnohé spomienky a pravdepodobne aj deti. Kto s nimi bude a ako sa zariadiť, aby trpeli čo najmenej? V niektorých rodinách sa exmanželia prekonajú a napriek nezhodám a rozvodu trávia Štedrý večer spolu. Iní si nevedia prísť ani na meno a vo vzduchu sú výčitky a nevraživosť. Ako to zvládnuť a zachovať sa správne?

Vianočná pohoda záleží od mnohých faktorov ako vek detí, čerstvosť rozvodu, atmosféra, schopnosť povzniesť sa nad nezhodami a vytvárať príjemnú atmosféru bez napätia. Tiež treba brať do úvahy, či partneri majú už nových partnerov a rodiny, a ako sa dokážu navzájom dohodnúť. Dôležité je, aby všetci – a hlavne deti – mali jasno v tom, čo môžu očakávať.

Vianoce so svokrou

O svokrách sa hovorí všeličo a všeobecne o nich kolujú hlavne negatívne prívlastky. Mnohí majú neustále pocit, že ich svokra sleduje a čaká na príležitosť, kedy ich bude môcť skritizovať.

Nechceš, aby ti svokra pokazila Vianoce? Nezabúdaj, že ani ona ich nechce mať pokazené! Ak sa ocitnete v situácii, ktorú nechce nikto z vás, pokúste sa ju zvládnuť spoločne. Ona má svoje zvyky, tradície a recepty, a ty tiež. Bez kompromisov a rozhovoru to preto nepôjde.

Vianoce s deťmi

Vianoce s malými deťmi

Dieťa zmení svojim rodičom vnímanie nielen sviatkov, ale celého života o 180 stupňov. Všetko ti bude pripadať o niečo významnejšie, dôležitejšie a aj preto možno budeš chcieť mať prvé spoločné Vianoce dokonalé. Tak to však nefunguje.

Bábätká majú vlastný režim, preto zabudni na svoje tradície a vopred s partnerom zvážte reálnosť očakávaní. Nenarušte režim bábätka a prechádzku, spánok či kŕmenie robte v zabehnutých časoch. Aj samotný slávnostný večer vnímajte detskými očami. Pozorujte spolu blikajúce svetielka, hrajte sa s novými hračkami. Bábätku je jedno, či dodržíte vianočné tradície; pre neho sú dôležitejšie jeho vlastné rituály a emocionálna pohoda mamy a otca.

Vianoce bez detí

Čas je neúprosný a roky pribúdajú nielen tebe a tvojmu partnerovi, ale aj vašim deťom. Ani sa nenazdáte a z vašich ratolestí sú dospelí s vlastnými rodinami. S partnerom sa ocitáte v prázdnom hniezde a čakajú vás sviatky bez detí.

Aj keď sa ti bude zdať, že Vianoce odrazu stratili čaro a nemáš chuť tešiť sa z nich, skús sa premôcť. Zosobášili ste sa z lásky a sľúbili ste si zostať spolu v dobrom aj zlom až do smrti. Keď ste zvládli prvé roky manželstva (pravdepodobne bez detí), zvládnete aj tieto. Len si spomeň, ako ste Vianoce prežívali vtedy a neboj sa uvoľniť, smiať a radovať sa spolu aj po rokoch.

Vianoce s novým partnerom

Ak si čerstvo po svadbe, prvé vianočné sviatky s partnerom môžu byť ako so svokrou: obaja ste iní, naučení na iné jedlá, zvyky, tradície aj spôsob trávenia Štedrého dňa. Partner zvykne jesť hubovú polievku a ty kapustnicu, on sa napcháva celý deň a ty držíš pôst. Poobede chodí za kamarátmi, zatiaľ čo ty na cintoríne zapaľuješ sviečky. V jeho rodine každý dostáva jeden darček, v tvojej rodine sa štedrosti medze nekladú. Ak sa chcete vyhnúť vzájomným výčitkám po celý deň, dohodnite sa a vytvorte si vlastné tradície.

Osamelé Vianoce

Vianoce osamote

Niekto je po rozvode, iný prišiel o manželského partnera, ďalší skončil v karanténe alebo uviazol v zahraničí. Nech už sú dôvody akékoľvek, sviatky osamote nemusia byť deprimujúce.

Ty sa poznáš najlepšie a vieš, čo ťa robí šťastným. Ako si predstavuješ príjemné Vianoce? Presne také sviatky si dopraj. Pokojné, šťastné, s jedlom, obľúbenými filmami, knihami či hudbou. Využi moderné technológie a spoj sa s blízkymi online. Nemusíš sa cítiť osamelo, všetko je o tom, ako nastavíš svoju myseľ.

Vianoce v ponorke

Ponorka nemusí byť len vo vode, často ju máme aj vo svojich domácnostiach. V minulosti sme sa na Vianoce tešili práve pre čas, ktorý sme mohli konečne stráviť s rodinou. Po takmer dvoch rokoch s koronavírusom sa však situácia zmenila. Mnohí rodičia pracujú z domu, veľa detí trávilo prevažnú časť roka na dištančnom vzdelávaní, a tak to, čo bolo kedysi vzácne, je teraz každodennou rutinou. Spoločného času už trávite viac než dosť a možno u vás dokonca vládne už spomínaná ponorka. Aj tie najlepšie vzťahy dostanú zabrať, ak sú ľudia spolu non-stop.

Skúste si ako rodina ešte pred sviatkami naplánovať, ako odlíšiť bežné dni od sviatočných, aby ste si naozaj užili tieto Vianoce v radosti, pokoji a mieri.

Zdroj: Spracované podľa materiálu pripraveného Slovenskou asociáciou koučov

Si v náročnej situácii a potrebuješ pomoc?

Naši e-kouči ti pomôžu hľadať riešenie!

Ak sa stránka nenačíta, povoľ vo svojom prehliadači javascript.