Všetko o Vianociach: O čom sú Vianoce?

Domov | Všetko o Vianociach: O čom sú Vianoce?

December – mesiac Vianoc! V obývačkách sa hrdo týči vianočný stromček, ulice žiaria svetlami, vianočné reklamy nás opäť dojímajú k slzám. Vianoce si spájame s darčekmi a teplom domova počas tmavých zimných dní. Vieš však, o čom sú Vianoce naozaj?

Pôvod Vianoc

Pôvodný význam Vianoc je spojený s narodením Ježiša. Čo bolo na Ježišovi také dôležité, že ho ľudia takmer všade na svete oslavujú aj po viac ako 2000 rokoch? Začnime vianočným príbehom.

Ježiš, Mária a Jozef

Ježišova matka Mária je jednoduché mladé dievča. Môže mať okolo 16 rokov a ako jej rovesníčky, aj ona je pripravená na vydaj. Mária a jej snúbenec Jozef pochádzajú z Nazareta. Nečakaná návšteva anjela však radikálne mení ich život. Napriek tomu, že Mária s Jozefom ešte spolu sexuálne nežijú, Boh spôsobí, aby Mária otehotnela. Mária prijíma túto úlohu od Boha s pokorou a dôverou. Jozef sa stáva nevlastným otcom a ochrancom zvláštneho dieťaťa, ktoré na pokyn anjela pomenujú Ježiš. V Biblii často vidíme, že mená majú hlbší význam. Meno Ježiš napríklad znamená, „Boh zachraňuje“. Kresťania veria, že presne z tohto dôvodu prichádza na svet Ježiš: Boh chce prostredníctvom neho zachrániť ľudí.

Film Jezis - narodenie

Kde sa narodil Ježiš?

Ježiš sa narodil asi 140 kilometrov od Nazareta, v mestečku Betlehem. Jozef a Mária tam idú na príkaz panovníka, aby sa zapísali do vtedajšieho registra obyvateľstva. Cesta pešo im trvá niekoľko dní a Mária je v tom čase už vo vysokom štádiu tehotenstva. Mesto je plné pocestných, ubytovne sú preplnené, Jozef a Mária nachádzajú útočisko pravdepodobne len v prístrešku pre zvieratá. Práve tam sa narodí Ježiš.

Prečo sú tam aj pastieri?

Pastieri navštívia Ježiša ako prví. Uprostred noci sa im zjavia anjeli a povedia im o tomto mimoriadnom dieťati. Byť pastierom nebolo veľmi vychytené zamestnanie, pastieri boli považovaní za spodinu spoločnosti. To, že anjeli zavolajú ako prvých práve ich, považujú kresťania za znak toho, že Boh hľadá ľudí na pokraji spoločnosti.

Kto sú „traja králi“?

I keď ich tradícia nazýva kráľmi, Biblia ich spomína ako „mudrcov z východu“. Možno sú to mágovia, učenci alebo naozaj králi. Pravdepodobne ide o vzdelaných mužov, ktorí sa zaoberajú astronómiou. Dôvodom ich putovania je zvláštna hviezda. Chápu ju ako znamenie príchodu nového kráľa a chcú sa s ním stretnúť. Hviezda ich dovedie do Izraela.

O týchto mužoch vieme veľmi málo. V priebehu rokov dostali mená: Melichar, Gašpar a Baltazár. Tieto mená však v Biblii nenachádzame. Vlastne si ani nie sme istí, či boli traja – mohlo ich byť pokojne aj dvanásť, ako to býva na Oriente zvykom. Tradícia je odvodená od troch darov, ktoré prinášajú Ježišovi: zlato, kadidlo a myrhu.

Existovala vianočná hviezda?

Hviezda hrá vo vianočnom príbehu dôležitú úlohu. Zvláštny úkaz na oblohe privedie mudrcov priamo k Ježišovi. Naozaj takáto „hviezda“ existovala? Takmer všetci astronómovia sa dnes zhodujú: áno! Čo presne ľudia v tom čase videli na oblohe, zostáva nejasné. Mohla to byť konjunkcia dvoch planét alebo Halleyho kométa. Vedecké bádanie stále pokračuje.

stado oviec

Aké zvieratá sú v betleheme?

Vianočný betlehem zvyčajne obsahuje pestrú zbierku zvierat, od ovečiek až po ťavy. Úprimne povedané, nevieme, či tam boli nejaké zvieratá. Biblia opisuje iba to, ako novonarodený Ježiš leží v jasliach – v žľabe s krmivom. Preto sa traduje, že boli nablízku aj nejaké zvieratá.

A čo anjeli?

Vo vianočnom príbehu majú dôležité miesto aj anjeli: zjavia sa Márii, Jozefovi, pastierom. Každého sa pri stretnutí s anjelom zmocňuje strach – anjeli zrejme neboli bacuľaté bábätká či spanilé panny, ako ich dnes mnohí vyobrazujú, ale majestátni poslovia dôležitých správ.

Betlehem chram

Kedy sa odohral vianočný príbeh?

Ježišovo narodenie je také dôležité, že sa od neho odvodzuje celý náš letopočet – t. j. prvý rok od jeho narodenia sa označuje ako 1. rok po Kristovi (resp. 1. rok nášho letopočtu). Zdá sa však, že sa pri výpočtoch zmýlili a že to bolo o 4 – 6 rokov skôr, ako si mysleli naši predkovia. Nevieme, ktorý rok to presne bol, a asi to nebolo ani 25. decembra. December je aj v Izraeli príliš chladný na to, aby v tom čase pastieri nocovali vonku s ovcami. Tento mesiac bol zvolený neskôr: prví kresťania využili rímsku oslavu zimného slnovratu na oslavu narodenia Ježiša.

Kto vymyslel a napísal príbeh Vianoc?

A ako vlastne poznáme tento príbeh, keď sa to stalo tak dávno? Pretože je zapísaný v Biblii. Biblia je pre kresťanov najdôležitejšou knihou na svete. V prvej časti, Starej zmluve, sa dočítame o počiatkoch ľudstva, o tom, že sme hriešni, aj o Záchrancovi, ktorého sľúbil ľuďom Boh. Tieto proroctvá sa naplnili práve príchodom Ježiša. Druhú časť Biblie, Novú zmluvu, napísali Ježišovi priatelia a nasledovníci. To, o čom sú Vianoce, zaznamenali dvaja z nich, Matúš a Lukáš.

A kde je vlastne Santa a stromček?

Zdá sa, že v betleheme chýba jedna dôležitá vianočná postava: Santa! Dôvod je jednoduchý: nemá nič spoločné s pôvodným vianočným príbehom. Legendu o Santovi alebo Mikulášovi priniesli do USA holandskí osadníci. Tu sa zmiešala s nemeckou tradíciou rozdávania darčekov a neskôr sa stala svetoznámou najmä vďaka firme Coca-Cola.

Zdobenie vianočného stromčeka má korene v starovekých germánskych sviatkoch. Vianočný stromček bol dokonca dlho kresťanmi zakázaný, pretože nemal s oslavou narodenia Ježiša nič spoločné. Na Slovensku sa udomácnil koncom 19. storočia.

Kto vymyslel vianočný betlehem?

Tradícia vianočných betlehemov sa rozšírila vďaka Františkovi z Assisi. V roku 1223 pripravil v talianskom meste živý betlehem, čím chcel veriacim sprítomniť atmosféru Vianoc a chudobu, do ktorej sa Ježiš narodil. Sedliaci z dediny hrali Jozefa a Máriu, vedľa jasličiek stáli živé zvieratá. Ľudia začali túto scénu doma opakovať, aby si pripomenuli myšlienku Vianoc. Neskôr si začali sami pripravovať živé či vyrezávané betlehemy.

O čom sú Vianoce a prečo ich stále oslavujeme?

Vianočný príbeh, ako ho prinášajú mnohé médiá a filmy, je často prikrášlený a zromantizovaný. Ako kresťania však veríme, že udalosti, o ktorých čítame priamo v Biblii, sú skutočne pravdivé. Narodenie Ježiša, Božieho Syna, je pre nás veľkým dôvodom na radosť a oslavu. Detaily vianočného príbehu nie sú dôležité. Dôležité je jeho posolstvo. Boh, ktorý sa zdal vzdialený, sa zrazu stal malým zraniteľným dieťaťom. Nikdy predtým nebol tak blízko k nám, obyčajným ľuďom. O čom sú Vianoce? Vianoce sú oslavou nádeje, lásky a príchodu Záchrancu.

Ak chceš vedieť viac o Ježišovom živote a o tom, ako súvisí s tým tvojím, zapíš sa do nášho kurzu Prečo Ježiš?

Chceš sa pozrieť na Vianoce očami kamery?

  Séria piatich Vianočných zamyslení
  Online alebo v bezplatnej aplikácii
  Krátke scény z filmu „Ježiš“