Svetlo v sieti_s podnadpisom
štedrosť
štedrosť

Naposledy sme hovorili o vďačnosti, dnes sa pozrieme na štedrosť, ktorá z nej prirodzene vyplýva. Prečítaj si Žalm 112. Autor tu chváli človeka, ktorý má bázeň pred Pánom a má záľubu v jeho príkazoch. Takýto človek sa zľutúva nad inými, požičiava im, svoj majetok spravuje čestne. Jeho srdce je pevné, dôveruje v Boha, nebojí sa. Štedro dáva chudobným.

Pragmatická otázka by bola: Čo z toho ten človek má? Nuž, Boh ho považuje za dobrého, spravodlivého, jeho pokolenie bude požehnané, jeho moc a sláva budú rásť, večne na neho budú pamätať. Stojí to za to?

Písmo nás na mnohých miestach vyzýva k štedrosti. Keďže Boh je darcom všetkého, čo máme, je len prirodzené, aby sme sa o to, čo sme od neho dostali, podelili s inými. Podľa jedného biblického príslovia pri štedrosti platí zvláštna matematika: „Niekto dáva priehrštím, a ešte mu pribúda, niekto šetrí viac, ako sa patrí, a má nedostatok. Dobročinný človek bude bohato nasýtený, kto občerství, bude občerstvený.“

Túžiš byť štedrým človekom, no zdá sa ti, že nemáš dostatok financií? Boh vidí tvoje možnosti aj tvoju ochotu: „Ak je prítomná ochota, potom je dar pred Bohom cenný podľa toho, čo kto má, a nie podľa toho, čo nemá.“

Meno, komu a ako môžeš dnes preukázať štedrosť? Skús niekoho finančne podporiť, povzbudiť, pomôcť, venovať niekomu svoj čas či iný dar. Ide len a len o postoj tvojho srdca: ak je odovzdané do Božích rúk, tvoja štedrosť bude žiariť v tvojej rodine aj okolí!

PS: Ak sa ti toto zamyslenie páčilo, prihlás sa na odber celej série 52 zamyslení s názvom Svetlo v sieti. Séria je bezplatná a zamyslenia ti budú chodiť raz za týždeň emailom.

Čiara1

Chceš sa o tom s niekým porozprávať?

Ak je niečo, s čím v tejto oblasti zápasíš, potrebuješ radu či modlitbu, alebo sa chceš s nami s niečím podeliť, vyplň nasledujúci formulár. Čoskoro ti odpíše jeden z našich e-koučov.

Ak sa stránka nenačíta, povoľ vo svojom prehliadači javascript.