Vďačnosť = Mám dosť

Ako a za čo byť vďačný?

Boh je pôvodcom všetkého dobra, ktoré si denne užívaš. Je taký štedrý a dobrý, že umožňuje nielen svojim deťom, ale dokonca aj tým, ktorí ho ignorujú alebo ho odmietajú, aby dýchali jeho vzduch, pochutnávali si na jeho jedle, plávali v jeho vodách, chodili na výlety do jeho lesov, smiali sa, spievali a tancovali na jeho zemi. Lebo „on dáva všetkému život, dych a všetko“ (Skutky 17, 25). A za to mu patrí naša vďačnosť. Ako ju však prejaviť?

Zastav sa viackrát počas dňa a premýšľaj nad drobnými aj veľkými požehnaniami, ktorými ťa Boh obdaril. Neber nič za zaručené. Ďakuj mu, že napĺňa tvoje potreby. Chváľ ho, že odpovedá na tvoje modlitby.

Ak tak urobíš, stane sa zvláštna vec: tvoje požehnania sa začnú akoby zázračne rozmnožovať – začneš si ich všímať viac a viac! Platí to však aj naopak: Ak sa zameriavaš na to, čo nemáš, budeš cítiť nespokojnosť a krivdu, lebo sa ti bude zdať, že toho nemáš dostatok. Pamätaj na Boží sľub, že uspokojí všetky tvoje potreby – nie všetky tvoje túžby.

„Za všetko vzdávajte vďaky, lebo to je Božia vôľa v Kristovi Ježišovi.“ (1. Tesaloničanom 5, 18)

Nie každý deň bude dokonalý, ale uč sa mať vo všetkom, čo robíš, postoj vďačnosti a chvály. Otvor oči a všímaj si dotyk jeho ruky vo všednosti svojich dní. Nečakaj iba na jeho veľké zjavenia a okázalé skutky. Postoj vďačnosti ti pomôže vnímať jeho tiché konanie v každej chvíli tvojho života.

Ak sa ti toto zamyslenie páčilo, prihlás sa na odber celej série 52 zamyslení s názvom Svetlo v sieti. Zamyslenia ti budeme posielať zdarma emailom raz do týždňa.

Čiara1

Chceš sa o tom s niekým porozprávať?

Ak je niečo, s čím v tejto oblasti zápasíš, potrebuješ radu či modlitbu, alebo sa chceš s nami s niečím podeliť, vyplň nasledujúci formulár. Čoskoro ti odpíše jeden z našich e-koučov.

Ak sa stránka nenačíta, povoľ vo svojom prehliadači javascript.

Pomáha ti séria Svetlo v sieti?

Ak áno, pomôž aj ty nám. Ak si tak ešte neurobil/a, napíš o Svetle v sieti krátku recenziu, ktorá môže inšpirovať iných. Taktiež nás môžeš podporiť, aby sme mohli tvoriť nové materiály, ktoré budú pomáhať ľuďom rásť vo viere. Ďakujeme.