Boh chce cez teba milovať tvojho blížneho.

Ako milovať svojho blížneho

Určite poznáš tento známy citát z Lukáša 12, 31: „Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého.“ Často by sme aj radi milovali iných, keby nám tak neliezli na nervy alebo keby boli aspoň trochu milovaniahodní.

Božie slovo nás často vyzýva do skutkov, ktoré sú v protiklade s našou kultúrou. V liste Rimanom nám apoštol Pavol dáva neľahkú úlohu: máme dať jesť a piť dokonca aj našim nepriateľom! V praxi to môže vyzerať napríklad tak, že ponúkneme nepríjemnému susedovi pomoc, ak vidíme, že ju potrebuje. Alebo sa ozveme rodinnému príslušníkovi, s ktorým ochladli naše vzťahy, a skúsime nájsť cestu k zmiereniu.

Bezpodmienečná láska si vyžaduje „umieranie sebe samému” – zapieranie seba, svojich potrieb a očakávaní, v čom nám je príkladom sám Ježiš. On za nás zomrel, kým sme boli ešte hriešni. Až keď si uvedomíš veľkosť Ježišovej obete a prijmeš jeho lásku a odpustenie voči tebe, dokážeš skutočne milovať iných a slúžiť aj tým, ktorí sa ti neodplatia ani úsmevom či pozdravom.

Z vlastných síl to nepôjde. Našťastie máš k dispozícii Ducha Svätého: ovocím Ducha je okrem iného aj láska. Nechaj, aby on miloval cez teba tvojich blížnych svojou dokonalou, nadľudskou láskou.

Pane, ty vieš, že nedokážem milovať (XY). Pomôž mi lepšie porozumieť tvojej láske a odpusteniu voči mne a sprostredkovať rovnakú milosť voči ľuďom okolo mňa. Duchu Svätý, naplň ma svojou láskou a ukáž mi, ako ju môžem prakticky preukázať voči (XY). Amen.

PS: Ak sa ti toto zamyslenie páčilo, prihlás sa na odber celej série 52 zamyslení s názvom Svetlo v sieti. Zamyslenia ti budeme posielať zdarma emailom raz do týždňa.

Čiara1

Chceš sa o tom s niekým porozprávať?

Ak je niečo, s čím v tejto oblasti zápasíš, potrebuješ radu či modlitbu, alebo sa chceš s nami s niečím podeliť, vyplň nasledujúci formulár. Čoskoro ti odpíše jeden z našich e-koučov.

Ak sa stránka nenačíta, povoľ vo svojom prehliadači javascript.

Pomáha ti séria Svetlo v sieti?

Ak áno, pomôž aj ty nám. Ak si tak ešte neurobil/a, napíš o Svetle v sieti krátku recenziu, ktorá môže inšpirovať iných. Taktiež nás môžeš podporiť, aby sme mohli tvoriť nové materiály, ktoré budú pomáhať ľuďom rásť vo viere. Ďakujeme.