Hnevaj sa, ale nehreš

Boj s hnevom

Aj ty občas zápasíš s hnevom? 

Hnev je prirodzená ľudská reakcia na rôzne situácie: nespravodlivosť, krivdu, nenaplnené očakávania… Boh ťa stvoril so všetkým, čo je v tebe – aj s tvojimi emóciami. Je teda v poriadku sa hnevať? 

„Hnevajte sa, ale nehrešte. Slnko nech nezapadá nad vaším hnevom.“ (Efezanom 4,26)

Hnev sám osebe nemusí byť hriechom, ale to, čo v hneve urobíme, môže k nemu viesť. Písmo nás vyzýva, aby sme odhodili rozhorčenie, hnev, krik, rúhanie, zlobu a boli k sebe dobrí, milosrdní a odpúšťali si navzájom, ako aj nám odpustil Boh. 

V dnešnom verši Boh hovorí, aby sme nežili v hneve dlhodobo. Ak ťa teda dnes niekto nahnevá, snaž sa to s ním vyriešiť ešte dnes. Nechoď spať s hnevom!

Ale ako to vyriešiť? Jedným z ovocia Ducha Svätého je sebaovládanie. Nauč sa rozoznávať svoje „spúšťače“ a pokús sa predísť tomu, aby ťa hnev úplne ovládol. Keď sa stane niečo, čo ťa nahnevá, je na tebe, či budeš svoj hnev ďalej živiť vo svojej mysli, alebo sa zastavíš a s Božou pomocou odmietneš, aby sa situácia – a tvoje myšlienky a reakcie – vymkli spod kontroly. Zastav sa a pros Boha, aby ti pomohol ovládnuť sa a neurobiť alebo nepovedať nič hriešne. 

Stráv teraz niekoľko minút premýšľaním o týchto otázkach: Cítiš vo svojom srdci hnev? Čo ho spôsobilo? Ako by sa dali tvoje nesprávne reakcie nahradiť správnymi?

„Pane, prosím, pomôž mi. Viem, že tento hnev mi nijako nepomáha. XY mi ublížil a bolo to nesprávne, ale nechcem ďalej živiť svoj hnev ani sa mu odplatiť. Daj mi silu, aby som sa vedel/a ovládať, a milosť, aby som mu dokázal/a odpustiť. Pomôž mi túto situáciu vyriešiť tak, ako by si ju vyriešil Ty. Amen.“

PS: Ak sa ti toto zamyslenie páčilo, prihlás sa na odber celej série 52 zamyslení s názvom Svetlo v sieti. Zamyslenia ti budeme posielať zdarma emailom raz do týždňa.

Čiara1

Chceš sa o tom s niekým porozprávať?

Ak je niečo, s čím v tejto oblasti zápasíš, potrebuješ radu či modlitbu, alebo sa chceš s nami s niečím podeliť, vyplň nasledujúci formulár. Čoskoro ti odpíše jeden z našich e-koučov.

Ak sa stránka nenačíta, povoľ vo svojom prehliadači javascript.

Pomáha ti séria Svetlo v sieti?

Ak áno, pomôž aj ty nám. Ak si tak ešte neurobil/a, napíš o Svetle v sieti krátku recenziu, ktorá môže inšpirovať iných. Taktiež nás môžeš podporiť, aby sme mohli tvoriť nové materiály, ktoré budú pomáhať ľuďom rásť vo viere. Ďakujeme.