Zdá sa ti Boh ďaleko? Ako sa priblížiť k Bohu

Boh ťa miluje, aj keď si to nezaslúžiš

Sme na Olivovej hore s Ježišom a jeho učeníkmi, s ktorými strávil posledné tri roky. Ježiša čoskoro zatknú a ukrižujú – a on to vie. Z úst jeho priateľov vychádzajú vzletné slová o vernosti až do smrti. Ježišovi je jasné, že nikto z nich tieto sľuby nedodrží a že na kríž pôjde úplne sám. Vie, že ešte aj Peter ho v tú noc trikrát zaprie.

Ježiš cíti, že ide umrieť hroznou, bolestivou smrťou a že ani jeden z jeho najbližších učeníkov ho nemiluje natoľko, aby prekonal svoj strach a šiel s ním. Vie, že ho všetci opustia, no ani to mu nebráni pokračovať, milovať svojich učeníkov, nás, teba – až na smrť. Jedine on je schopný takejto obety.

Prečo? Lebo jeho láska nezávisí od nás a od toho, akí sme. Nedá sa zaslúžiť. Je väčšia ako tvoje zlyhania aj ako tvoje dobré skutky. Jeho láska nie je podmienená tvojimi postojmi či správaním.

„Nikto nemá väčšej lásky ako ten, čo svoj život kladie za svojich priateľov.“ (Ján 15, 13)

Nezaslúžiš si Ježišovu lásku, no on ťa miluje, či chceš, alebo nie, či sa cítiš ako dobrý človek, alebo ako zlý, či máš pocit, že si jeho náklonnosť zaslúžiš, alebo nie. Jeho nič neodradí.

Môžeš sa len rozhodnúť: Prijmeš jeho lásku, alebo ju odmietneš?

„Pane, ďakujem ti, že ma miluješ – bezpodmienečne a nezaslúžene. Otvor mi oči, aby som videl dotyky tvojej lásky a starostlivosti každý deň. A pomôž mi milovať ľudí, ktorí si to rovnako nezaslúžia ako ja. Amen.“

PS: Ak sa ti toto zamyslenie páčilo, prihlás sa na odber celej série 52 zamyslení s názvom Svetlo v sieti. Zamyslenia ti budeme posielať zdarma emailom raz do týždňa.

Čiara1

Chceš sa o tom s niekým porozprávať?

Ak je niečo, s čím v tejto oblasti zápasíš, potrebuješ radu či modlitbu, alebo sa chceš s nami s niečím podeliť, vyplň nasledujúci formulár. Čoskoro ti odpíše jeden z našich e-koučov.

Ak sa stránka nenačíta, povoľ vo svojom prehliadači javascript.

Pomáha ti séria Svetlo v sieti?

Ak áno, pomôž aj ty nám. Ak si tak ešte neurobil/a, napíš o Svetle v sieti krátku recenziu, ktorá môže inšpirovať iných. Taktiež nás môžeš podporiť, aby sme mohli tvoriť nové materiály, ktoré budú pomáhať ľuďom rásť vo viere. Ďakujeme.