Domov | Články | Vzťahy | Výber partnera – ako sa nesklamať?

Výber partnera – ako sa nesklamať?

Výber partnera je jedným z najdôležitejších životných rozhodnutí. Psychológ radí, na ktoré tri oblasti sa zamerať, ak chceš nájsť toho pravého (tú pravú) a spoznať skutočnú lásku.


Po rokoch pomáhania ľuďom som prišiel k záveru, že väčšinu nášho trápenia a bolesti spôsobujú ľudia, ktorých si sami vyberáme do svojho života. Veľkú časť problémov, na ktoré ako klinickí psychológovia narážame, totiž tvoria medziľudské vzťahy. Zamysli sa nad týmito otázkami:

  • Prežívaš tie isté problémy alebo pocity, ktoré si prežíval/a vo svojich predošlých vzťahoch?
  • Premýšľaš niekedy nad tým, či vôbec existuje niečo ako „dobrý“ partner?
  • Prechádzaš často obdobím emocionálnej turbulencie, kvôli zlému výberu partnera?

Ak áno, veľa ľudí je na tom podobne ako ty! Premýšľajú, čo robia zle, čím si „zaslúžili“, že sa k nim partner správa zle, a či to vôbec môže byť aj nejako inak.

Väčšina ľudí sa však nezastaví, aby analyzovala spôsob, ako si vyberajú partnera.

V čom môže byť ich voľba zlá? Jedným slovom ide o charakter. Väčšinou nás priťahuje to, čo vidíme navonok: jeho alebo jej výzor, postavenie, inteligencia alebo úspechy. Avšak oveľa väčší vplyv na nás má v skutočnosti vnútro nášho partnera: jeho alebo jej charakter. Práve charakter ovplyvňuje, ako bude tento človek fungovať vo vzťahu.

Dobrý vzťah si vyžaduje dobrý charakter oboch partnerov. Ak je jeden z partnerov emocionálne nezrelý, výsledkom bude veľa bolesti spôsobenej nenaplnenými potrebami.

Pozrime sa na tri oblasti, ktoré ti pomôžu vyhodnotiť tvoj výber partnera alebo nájsť toho správneho a rozvíjať zdravý vzťah.

Emocionálne spojenie

Partnerský vzťah je predovšetkým o emocionálnom spojení. Ľudia majú často len veľmi povrchné vzťahy. Pre akýkoľvek dlhodobý vzťah je však kľúčové, aby si mohol s danou osobou zdieľať svoje najhlbšie pocity a cítiť sa v bezpečí. Keď si vyberáš človeka, ktorému sa chystáš zveriť svoje srdce, uisti sa, že tvoju otvorenosť nezneužije, a na oplátku bude zdieľať svoje srdce s tebou. Zamysli sa:

  • Dokáže ťa partner počúvať a prejaviť empatiu s tvojimi najhlbšími pocitmi, túžbami a neistotami? Dokáže sa ti podobne otvoriť ohľadom svojich pocitov?
  • Máš aspoň z času na čas pocit emocionálneho spojenia so svojím partnerom, alebo sa cítiš vo vzťahu osamelo?
  • Máš veľkú istotu, že tvoj partner nezneužije tvoju otvorenosť a vaše emocionálne spojenie je v bezpečí?

Rešpektovanie hraníc

Ďalší dôležitý aspekt vo vzťahu je rešpektovanie vzájomných osobných hraníc. Naše fyzické a emocionálne hranice nás ochraňujú pred manipuláciou a zneužívaním. To, či partner rešpektuje tvoje hranice, sa dá jednoducho otestovať: Máš slobodu byť sám sebou, alebo cítiš zo strany partnera neustály nátlak a snahu ovládať ťa? Dobrý partner bude rešpektovať to, čo chceš a čo si neželáš. Polož si tieto otázky:

  • Ak spolu chodíte, robí na teba partner nátlak vo fyzickej oblasti?
  • Keď ťa partner tlačí do niečoho, do čoho nechceš ísť, dokáže rešpektovať tvoje „nie“?
  • Dáva ti slobodu mať iné názory, hodnoty a túžby, než má on?

Rovnocennosť

Posledná vlastnosť, na ktorú sa pozrieme, je schopnosť partnera vnímať ťa ako rovnocennú osobu. Problémové vzťahy často charakterizuje silový boj. Jeden z partnerov má túžbu dominovať a byť vo vzťahu „šéfom“. Neustále hovorí tomu druhému, čo by mal alebo nemal robiť. Takéto nevyrovnané vzťahy charakterizuje nezrelosť, čo obom partnerom bráni emocionálne rásť. I keď v niektorých prípadoch môže byť dominancia pohodlná, partneri nie sú šťastní a neprežívajú vzájomnú blízkosť. Premýšľaj:

  • Máš pocit, že tvoj partner má nad tebou nadradenú pozíciu?
  • Cítiš sa pri ňom ako malé dieťa?
  • Zdá sa ti, že ťa často zhadzuje alebo ti (hoci aj milo) ukazuje, kde je tvoje miesto?

Výber správneho partnera

Zdravé fungovanie v spomínaných troch oblastiach pomáha vzťahu pretrvať a rásť. Bez ohľadu na to, aký je tvoj partner atraktívny alebo ako veľmi ho miluješ, ak jeho charakter pokrivkáva, váš vzťah bude problematický. Pri výbere partnera nemysli len na to, čo ťa k nemu priťahuje, ale starostlivo zvažuj aj spomínané vlastnosti.

Staň sa správnym partnerom

Zdravý vzťah a dobrá voľba partnera sa však nezakladá len na vedomostiach z psychológie. V prvom rade sa zameraj na seba samého. Ak chceš nájsť človeka s dobrým charakterom, ty sám musíš mať dobrý charakter. Ak chceš nájsť niekoho, s kým sa vieš zblížiť, ty sám musíš byť otvorený blízkosti. A ak chceš nájsť niekoho so zdravými hranicami, aj ty musíš mať dobre nastavené hranice.


Zmena srdca

Každý človek môže na sebe pracovať a zlepšovať sa. Naša skúsenosť je však taká, že v určitom bode všetci narazíme na svoje limity. Ak ich chceme prekonať a zažiť skutočnú zmenu srdca a charakteru, potrebujeme pomoc Toho, kto nás stvoril a pozná aj tie najtajnejšie zákutia nášho srdca. K podobnému záveru prišiel aj staroveký kráľ Dávid, ktorý sa modlil takto: „Bože, stvor mi srdce čisté, daruj mi nového a pevného ducha!“ 1

Boh nechce naše zranené srdce len pofúkať a zaplátať. Ponúka nám radikálnu možnosť: jeho transplantáciu: „Dám vám nové srdce a vložím do vás nového ducha…“ 2

Ak sa vložíš do Božích rúk a necháš ho, aby ťa viedol a premieňal, dostaneš od neho nový život. Dá ti silu na budovanie tvojho charakteru a výsledkom toho budeš môcť robiť lepšie rozhodnutia ohľadom výberu partnera. Ten proces nebude jednoduchý, ale ak túto výzvu prijmeš, zistíš, že výsledok stojí za to!


Článok bol spracovaný podľa knihy Změna přináší uzdravení od Dr. Henryho Clouda a Bezpeční lidé od Dr. Henryho Clouda a Dr. Johna Townsenda.