Kto zostáva vo mne a ja v ňom, prináša veľa ovocia

Zostávanie v Ježišovi

„Ja som pravý vinič a môj Otec je vinohradník. Každú ratolesť na mne, ktorá neprináša ovocie, odrezáva… Zostaňte vo mne a ja vo vás. Podobne ako ratolesť nemôže prinášať ovocie sama od seba, ak nezostane na viniči, tak ani vy, ak nezostanete vo mne… Kto zostáva vo mne a ja v ňom, prináša veľa ovocia, pretože bezo mňa nemôžete nič urobiť.“ (Ján 15, 1-5)

Minule sme sa rozprávali o záhradkárovi a záhradke, dnes to bude o vinohradníkovi a viniči. Oba príklady zo života krásne vystihujú vzťah medzi človekom a Bohom.

Za bežných okolností sa ratolesti nemusia snažiť, aby zostávali na viniči. Jednoducho sú naň napojené, kým ich niekto neodlomí. S nami je to však inak. My sme zvláštne ratolesti, so sklonmi k tomu, aby sme sa od svojho viniča oddeľovali a žili si svoj vlastný, ničím a nikým neobmedzovaný život. V tom prípade však neprinášame to ovocie, ktoré by svojou chuťou a šťavou občerstvovalo svoje okolie. Preto „zostávanie na viniči“ je pre nás celoživotnou úlohou.

Ako môžeš prakticky zostávať v Ježišovi a vďaka tomu prinášať ovocie Ducha, o ktorom sme hovorili minule? Rozprávaj sa s Bohom počas celého dňa. Čítaj Písmo, aby jeho slová ostávali v tebe. Zachovávaj jeho prikázania. Nechaj, aby jeho životodarná moc cez teba prúdila k iným.

Ak chceš lepšie rozumieť učeniu Ježiša, prihlás sa na odober emailovej série „Štúdium Jánovho evanjelia“ a prejdi s nami toto evanjelium kapitolu po kapitole.

PS: Ak sa ti toto zamyslenie páčilo, prihlás sa na odber celej série 52 zamyslení s názvom Svetlo v sieti. Zamyslenia ti budeme posielať zdarma emailom raz do týždňa.

Čiara1

Chceš sa o tom s niekým porozprávať?

Ak je niečo, s čím v tejto oblasti zápasíš, potrebuješ radu či modlitbu, alebo sa chceš s nami s niečím podeliť, vyplň nasledujúci formulár. Čoskoro ti odpíše jeden z našich e-koučov.

Ak sa stránka nenačíta, povoľ vo svojom prehliadači javascript.

Pomáha ti séria Svetlo v sieti?

Ak áno, pomôž aj ty nám. Ak si tak ešte neurobil/a, napíš o Svetle v sieti krátku recenziu, ktorá môže inšpirovať iných. Taktiež nás môžeš podporiť, aby sme mohli tvoriť nové materiály, ktoré budú pomáhať ľuďom rásť vo viere. Ďakujeme.