Kresťan v depresii: Boj o radosť

Vždy som bola človekom extrémov. Keď smútim, tak som na dne, keď sa hnevám, šľahajú plamene, keď som šťastná, moja radosť nepozná hraníc. V jednej chvíli som romantička aj cynička, veselá optimistka aj neľútostná realistka. Moji priatelia to pripisujú mojim ryšavým vlasom. Kiežby to bolo také jednoduché.

Keď som bola na univerzite, diagnostikovali mi depresiu. Hoci som vďaka tejto diagnóze získala odpovede na mnohé otázky, nepriniesla mi riešenie.

Depresia sa v mnohých ohľadoch zhoduje s mojou predstavou pekla. Je to temné, všetko pohlcujúce miesto bez lásky. Viem však, že je medzi nimi rozdiel. Aj dnes som čítala o tom, že rozdiel medzi zemou a peklom spočíva v nepopierateľnom umeleckom majstrovstve a prítomnosti Boha vo svete okolo nás. Som kresťanka trpiaca depresiou. Snažím sa vnímať Božie ťahy štetcom na plátne, ktoré mi niekedy pripadá ako nekonečná zmes čiernych šmúh. To jediné ma drží pri živote a dodáva mi nádej.

Už odmalička mám osobný vzťah s Ježišom. Vždy som rada chodila do kostola a modlila sa pred spaním, čítala si príbehy z Biblie a o svätcoch, ale pokiaľ si pamätám, najviac som Božiu blízkosť cítila počas zármutku.

Asi je logické, že depresia sa mi preto stala miestom, ktoré ma k Bohu pritiahlo, a nie ma od neho vzdialilo. A vysvetľuje to, prečo som vždy zaujala obranný postoj, keď mi iní kresťania vraveli, že depresia je hriech alebo znak toho, že som od Boha ďaleko. Veda potvrdzuje, že hoci má depresia nepochybne aj emocionálne prvky a rôzne spúšťače, má aj biologický základ.

Keď si v depresii, pripomeň si, že máš životné poslanie – že si schopný dobra, že existuje nádej, že to nie je tvoja vina, že tvoje chyby a veci, čo ľutuješ, neurčujú tvoje bytie. Že tvoj život stojí za to a že s tebou je svet lepší. Priznávam však, že nie je ľahké neustále na to pamätať.

A pre mňa je to zvlášť ťažké, pretože, ak mám byť úprimná, priťahuje ma temnota – noc, utrápení a záhadní ľudia, clivé piesne a pohrebné reči. A hoci mám v sebe nepopierateľnú túžbu po tom, čo je sväté, po svetle, ktoré som našla v Kristovi, niekedy mám problém siahnuť po ňom. Nie som dualistka, ale viem, že vo mne prebieha boj medzi tmou a svetlom. A viem, že moju pozornosť si získa víťaziaca strana. Sú dni, keď dokážem smelo volať na Ježiša ako na svojho víťaza, no sú aj dni, keď ledva vyleziem z postele a boj nemá konca-kraja.

Pred pár rokmi mi kamarátka poslala verš, ktorý jej dal Boh na srdce. Je to prísľub, že v Kristovi máme silu zvíťaziť nad strachom, úzkosťou, bolesťou, smútkom či apatiou, ktorá sa nás snaží pohltiť:

On dáva silu unavenému a bezmocnému veľkú udatnosť.
Mladíci sa unavia a ustanú, mládenci sa potkýnajú na každom kroku.
Tí však, čo očakávajú Hospodina, dostávajú novú silu,
ako orly stúpajú na krídlach,
budú utekať a neustanú, pôjdu a nevyčerpajú sa

(Izaiáš 40,29-31).

Depresia mi pomohla napojiť sa na Kristov život. Vidím, ako sa ujímal zlomených a tých na okraji spoločnosti, a preto viem, že v jeho srdci je miesto aj pre mňa. Zároveň však rozumiem bolesti, ktorú prežíval. Keď mám ďaleko od radosti, spomeniem si na štyridsať dní na púšti a Ježišov zápal. Ak je Ježiš príkladom života v hojnosti, potom žiadna verzia takéhoto života nebude bez utrpenia.

Nemusíš sa stále cítiť ako víťaz. Ježiš Kristus už tento boj vyhral za teba. Vie, že budeš mať ťažké dni, keď budeš mať problém vidieť či cítiť jeho prítomnosť. Práve v takých chvíľach je však nevyhnutné, aby sme vedeli, kto je Ježiš, a kto sme v ňom my. Depresia môže byť z určitého pohľadu aj darom. Mne pomohla aktívne Kristovi umožňovať, aby osvecoval môj život.

Ježiš ma nezbavil depresie a hoci nestrácam nádej, nečakám, že zbaví depresie teba. Môže to spraviť, ale podľa mňa je dôležité nestaviť všetko na túto kartu (ozýva sa vo mne neľútostný realista). Hlavné je pamätať na to, že on je tým, za kým treba ísť, keď ti je ťažko.

Tu je niekoľko praktických tipov, ktoré pomohli v boji o radosť mne:

1. POROZPRÁVAJ SA SO SVOJÍM LEKÁROM

Neváhaj, najmä ak máš pocit, že máš príznaky depresie a ešte si nebol diagnostikovaný. Antidepresíva nie sú pre každého a nemusia byť trvalým riešením, ale stojí za to porozprávať sa s lekárom, ktorý ťa môže nasmerovať k psychoterapeutovi.

2. HĽAĎ HORE, NIE DO SEBA

Keď máš silnú depresiu, je veľmi ľahké neustále hľadieť do svojho vnútra. Nauč sa obracať sa k Bohu a jeho sľubom a nezotrvávať vo vlastných myšlienkach, keď máš dobré dni, a potom bude pre teba v ťažkých chvíľach oveľa ľahšie zostať zakotveným v ňom.

3. UZAVRI DOHODU

Nie každý, kto trpí depresiou, myslí na samovraždu alebo ako by si ublížil. Aj tak je však lepšie mať pripravený plán pre prípad, že by ťa takéto myšlienky prepadli. Povedz o tom, čím prechádzaš, aspoň dvom priateľom alebo príbuzným, voči ktorým prechovávaš dôveru (dvom pre prípad, že by jeden z nich akurát nebol v prípade potreby poruke). Popros ich, aby boli tvojou kontaktnou osobou pre prípad núdze. Ja som uzavrela ústnu dohodu so svojou najlepšou kamarátkou a so svojou mentorkou, že im zavolám zakaždým, keď budem mať chuť ublížiť si, a raz či dvakrát mi to už zachránilo život. Môže to byť ťažké alebo môžeš mať pocit, že uzavrieť takúto dohodu je od teba sebecké, ale ver mi, že nie je. Tvoji priatelia budú radi, keď im dáš šancu pomôcť ti. Obráť sa na nich ako na prvých, keď ťa premkne hrôza, a dovoľ im povedať ti pravdu. Ďalšie tipy pre prípad núdze nájdeš tu.

4. SLÚŽ

Nájdi spôsob, ako využiť voľný čas v prospech iných. Zariadenia na výdaj stravy pre bezdomovcov, zvieracie útulky a školy vždy uvítajú, keď im niekto ponúkne svoj čas. Nič ťa neprivedie na iné myšlienky tak, ako keď preukážeš lásku iným, preto si nájdi činnosť, v ktorej by si sa mohol angažovať.

5. UČ SA NASPAMÄŤ PÍSMO

Začni mojimi obľúbenými veršami z Izaiáša 40,29-31 a jednoduchým, ale silným veršom z Jeremiáša 20,11 (Hospodin je so mnou ako mocný hrdina). Potom si vyhľadaj ďalšie povzbudivé verše, ktoré ťa v ťažkých chvíľach pozdvihnú na duchu.

Ďalšiu možnosť, ktorá ti je k dispozícii v rámci boja s depresiou, predstavuje dôverný rozhovor s e-koučom. Bude sa za teba modliť, povzbudzovať ťa a bude sa snažiť byť pre teba oporou. Stačí, keď mu teraz napíšeš jednoduchú správu.

 

 

Ak sa stránka nenačíta, povoľ vo svojom prehliadači javascript.