Ježiš bol pôvodom Žid. Napriek tomu ho kresťania vnímajú ako kľúčovú osobnosť, na ktorej stavajú svoju vieru. Je pre nich záchrancom celého sveta. Moslimovia považujú Ježiša za proroka, v hinduizme je jedným z mnohých bohov. Pre iných je inšpiratívnym učiteľom. Zisti, aké postavenie má Ježiš v rôznych náboženstvách.

Prorok

Islam

Egypťan Ahmed el-Tayeb je považovaný za jedného z najvplyvnejších moslimov súčasnosti. V jednom zo svojich prejavov povedal: „Veríme v Ježiša, rovnako ako veríme v Mohameda. Tóru a biblické evanjeliá považujeme za Božie zjavenie, ktoré obsahuje vedenie a osvietenie pre ľudstvo.“ Podľa moslimov je Ježiš dôležitý Boží posol, druhý hneď po Mohamedovi. Niekoľkí príbuzní Mohameda, ktorý v 7. storočí po Kristovi založil islam, boli kresťania, takže o ňom vedel veľa. Mohamed spomína Ježišovo meno v Koráne celkovo 25-krát.

Rozdiel medzi vierou moslimov a kresťanov je ten, že moslimovia neveria, že Ježiš bol ukrižovaný. Niečo také potupné by sa podľa nich nemohlo stať skutočnému prorokovi. Veria však, že sa raz vráti na konci čias, aby bojoval v poslednej, apokalyptickej bitke.

Dobrý človek

Ateizmus

Ateisti sa v názoroch na Ježiša rozchádzajú. Niektorí jeho existenciu popierajú, iní ho vnímajú ako reálnu historickú osobnosť. Richard Dawkins, jeden z najznámejších ateistov súčasnosti, povedal raz veľmi prekvapivé slová: „Ježiš verejne obhajoval láskavosť voči iným a bol jedným z prvých, ktorí sa tak správali.“

Je to zvláštne, lebo sme vraj vznikli vďaka náhodnému procesu evolúcie, ktorý v skutočnosti posilňuje „sebeckosť, násilie a ľahostajnosť.“ Podľa evolúcie je „prílišná láskavosť jednoducho hlúpa“. Dawkins sa však vyjadril, že láskavosť Ježiša bola úžasná a prial by si, aby viac ľudí bolo ako on. Dokonca vraj navrhol vyrobiť propagačné tričko so sloganom: „Ateisti za Ježiša“. Zároveň ale píše, že: „keby sa dnes Ježiš vrátil, zhrozil by sa nad tým, čo všetko ľudia robia v jeho mene..., takže by otočil nápis na svojom tričku na: Ježiš za ateistov.“

Jeden z mnohých

Budhizmus

Siddhártha Gautama Buddha žil niekoľko storočí pred Kristom vo vzdialenom regióne dnešného Nepálu, takže sa s Ježišom nemohol stretnúť. Keby však mali príležitosť spolu hovoriť, asi by zistili, že majú dosť odlišné názory. Buddha napríklad veril v mnoho bohov. Ježiš veril v jedného. Buddha bol presvedčený, že sa história opakuje, podľa Ježiša všetko smeruje k nejakému vyvrcholeniu.

Dalajláma, najznámejší predstaviteľ budhizmu v súčasnosti, napísal o Ježišovi celú knihu s názvom: „Dobré srdce“. V nej píše: „Aj Ježiš Kristus žil minulé životy. A tiež dosiahol duchovné osvietenie, rovnako ako Budha. Potom prišiel ako nový majster a vzhľadom na okolnosti učil niektoré veci inak než budhizmus, zároveň však odovzdával rovnaké náboženské hodnoty: trpezlivosť, toleranciu a súcit. To je to skutočné posolstvo, ako sa stať lepším človekom.“

Spasiteľ sveta

Kresťanstvo

Keď sa súčasného pápeža Františka spýtali čomu verí, povedal: „Ježiš Kristus vás miluje a obetoval sa, aby vás zachránil. Teraz žije a je po vašom boku každý deň, aby vás posilňoval, oslobodzoval a osvetľoval vašu cestu.“ Na tomto sa zhodnú všetci kresťania nezávisle od toho, či uznávajú autoritu pápeža, alebo nie.

Ježiš je pre kresťanov božská a zároveň ľudská bytosť. Veria v jeho jednotu s Bohom, vďaka ktorej je stelesneným dokonalej lásky. Považujú ho za Božieho Syna. Žiadny človek pred ním nebol taký ako on. Stal sa rozhodujúcim míľnikom v ľudskej histórii – priniesol záchranu (spasenie), o ktorom hovorí aj pápež František.

Už dvetisíc rokov má každý človek prístup k Ježišovi vďaka Duchu Svätému. Práve cez neho môže každý kresťan zažiť Ježišovu dokonalú lásku a odovzdávať ju iným.

Jeden z milióna bohov

Hinduizmus

Hinduizmus, rovnako ako budhizmus, sa vyvíjal bez akejkoľvek spojitosti s Ježišom a v úplne inej kultúre. Ale aj tak sú tu prekvapivo podobné prvky s dôležitým hinduistickým božstvom nazývaným Krišna. Ten je, podobne ako Ježiš, uctievaný ako boh, ktorý zostúpil na Zem v ľudskej podobe, aby oslobodil svojich nasledovníkov.

Mahátma Gándhí, známy predstaviteľ hinduizmu, vníma Ježiša ako úžasný príklad a dokonca považuje jeho Kázeň na hore za jeden z najkrajších textov všetkých čias. Povedal: „Verím, že ľudia môžu svoju povahu približovať k dokonalosti. Ježiš sa k tejto dokonalosti priblížil najbližšie, ako to bolo možné. Jedine boh je absolútne dokonalý." Kresťania však už tak vysoké hodnotenie od Gándhího nedostali: „Mám rád vášho Krista. Nemám ale rád vašich kresťanov. Vôbec nie sú Kristovi podobní."

Mesiáš?

Judaizmus

Mnoho židov má ohľadom Ježiša zmiešané pocity. Na jednej strane je to najznámejší žid, aký kedy žil. Vyznával ich vieru. Na druhej strane však jeho nasledovníci po celé storočia prenasledovali židov strašným spôsobom. Ježiš o sebe navyše tvrdil, že je Mesiáš. To však podľa nich nie je možné, pretože Mesiáš mal podľa ich Biblie priniesť mier – a to sa nestalo. Naopak. Ježiš skončil mŕtvy na kríži a to sa predsa Mesiášovi nemôže stať.

Jeden z významných súčasných židovských rabínov, Raphael Evers, hovorí o Ježišovi takto: „Ježiš bol sociálno-náboženský reformátor. Kresťania však zinkasovali šek, ktorý sme dostali pred 2000 rokmi od našich prorokov. Podľa nich bolo všetko naplnené v Ježišovi. Tomu my neveríme. Náš šek si stále uchovávame." Inými slovami, židia stále očakávajú príchod svojho Mesiáša.

Kým je Ježiš pre teba?

Ako vidíš, Ježiš je v rôznych náboženstvách sveta vnímaný rôzne. Logika hovorí, že nemôžu byť všetky tieto pohľady na neho pravdivé. Kým bol teda Ježiš? Čo o sebe tvrdil on?

A čo si o ňom myslíš ty? Aké miesto a postavenie má v tvojom živote? Ak sa o tom chceš porozprávať, napíš nám svoju otázku alebo komentár.

Ak chceš vedieť, čo Ježiš učil a čo tvrdil o sebe on sám, pozývame ťa do nášho bezplatného online kurzu Prečo Ježiš? Zisti o ňom viac a nadviaž s ním vzťah, ktorý zmení tvoj život!

  Bezplatný kurz o Ježišovi a živote
  Možnosť diskutovať s vlastným e-koučom
  Viac ako 700 absolventov z celého Slovenska