Domov | Články | Cesta k Bohu | Je Ježiš Boží Syn? Tvrdil on sám vôbec niečo také?

Je Ježiš Boží Syn? Tvrdil on sám vôbec niečo také?

Kresťania veria, že Ježiš je Boží Syn. Čo to vlastne znamená? Tvrdil to vôbec on sám o sebe?


Apoštol Marek označuje Ježiša za Božieho Syna hneď v prvej vete svojho evanjelia. Rovnaké vyhlásenia nachádzame aj v iných častiach Biblie. Kresťania veria, že Boh je trojica: Otec, Syn a Svätý Duch. Boh ako Otec, Ježiš ako Syn a Duch Svätý ako sprievodca v našom každodennom živote. Zložité a náročné na pochopenie. Na prvý pohľad sa možno zdá, akoby mal Boh tri rôzne identity. No Boh je len jeden, dokonalá jednota všetkých troch osôb.

Božia trojjedinnosť

Napríklad: voda je voda. Je to tak? Vodu však môžeš vypiť a keď je zamrznutá, môžeš po nej chodiť. Pri vysokej teplote sa zas mení na paru. Boh je ako voda. Je ako H2O v rôznych formách s rôznymi vlastnosťami. Vždy je to však ten istý Boh.

Pochybnosti o Ježišovi

Najčastejším kameňom úrazu je pre ľudí tvrdenie, že Ježiš je Boží Syn. Možno veríš v Boha, ale nevieš, čo si myslieť o Ježišovi. Jeho život sa ti zdá inšpiratívny, ale jeho tvrdenie o tom, že je Božím Synom, znie tak trochu rozprávkovo… Boh, ktorý je duch, predsa nemôže splodiť skutočného fyzického človeka. Alebo áno?

Ježiš v iných náboženstvách

Pre moslimov je napríklad nepredstaviteľné, že by Ježiš bol naozaj Boží Syn. V islame je Boh jediným svätým vládcom, nemôže sa deliť o vládu s nikým iným. Alah vraj nemá deti ani nemôže byť stvorený. Je mimo reťazca príčin a následkov. Ani prorok Mohamed nie je považovaný za Božieho syna. Ježiš však hrá v islame dôležitú úlohu: oveľa väčšiu, ako si ľudia často myslia. Je považovaný za významného proroka. Moslimovia tiež veria, že Mária je svätá a porodila Ježiša ako panna. Pre hinduistov je Ježiš jedným z mnohých vtelení Boha. Pre mnohé iné náboženstvá je inšpirujúcim učiteľom.

Čo znamená označenie “Boží Syn”?

Biblia samozrejme nehovorí o tom, že by sa Boh oženil, mal sexuálny styk so ženou, z ktorého sa mu následne narodil potomok. Ježiš je Božím Synom v tom zmysle, že má rovnakú podstatu ako Boh. Je mu rovný, no vzal na sebe podobu človeka. V Biblii čítame, že Ježiš je „odbleskom Božej slávy a obrazom Božej podstaty” 1 . Pri pohľade na Syna máš teda šancu porozumieť lepšie tomu, aký je Otec. 

Čo hovorí Ježiš?

Čo o sebe hovorí sám Ježiš? V Biblii nájdeš rôzne Ježišove výroky, ktoré ho opisujú ako jednorodeného Božieho Syna. On sám o sebe často hovoril ako o Synovi človeka. V štyroch knihách Biblie je to dokonca spomenuté 80-krát! Ježiš tak odkazuje na proroctvo zo Starého zákona o príchode Syna človeka, ktorý prevezme večnú moc, slávu a kráľovstvo.

Na konci života sa ho na súde pýtajú: „Si Boží Syn?“ Ježiš odpovedal kladne a tým si sám podpísal rozsudok smrti. V tej dobe a kultúre malo takéto tvrdenie za následok smrť.

Je Ježiš klamár?

Kto je teda Ježiš? Sám Ježiš tvrdil, že je Boží Syn. Logicky prichádzajú do úvahy len tri možnosti. Buď bol klamár a zámerne ľudí zavádzal. Taký človek nestojí za to, aby ho niekto nasledoval – aj keby boli jeho ostatné výroky akékoľvek inšpiratívne. No nech sa jeho nepriatelia akokoľvek snažili usvedčiť ho z podvodu či iných previnení, nič nenašli. Ďalšia možnosť je, že bol šialenec a nevedel, čo hovorí. Ten, kto o sebe vyhlasuje, že máš božský pôvod, by mal byť považovaný za blázna. Ježiš však nepreukazoval žiadne známky psychickej choroby. Zostáva teda len jedna možnosť. Keď Ježiš tvrdil, že je Boží Syn, hovoril pravdu.


Ak chceš vedieť viac o tom, čo Ježiš tvrdil a aký dopad majú jeho slová aj na tvoj život dnes, prihlás sa do nášho bezplatného online kurzu „Prečo Ježiš?“. Budeš sa v ňom môcť otvorene porozprávať o svojich otázkach s jedným z našich e-koučov.