Domov | Články | Životné problémy | Môj príbeh: Ako von z depresie

Môj príbeh: Ako von z depresie

Chcem sa s tebou podeliť o niekoľko overených tipov, ako bojovať s depresiou. Tento boj je pre mňa zápasom o radosť zo života, z Boha. Som kresťanka, no nikdy som neverila, že ničivé pocity smútku a beznádeje sú len dôsledkom slabej viery.


Vždy som bola človekom extrémov. Keď smútim, som na dne. Keď sa hnevám, šľahajú plamene. A keď som šťastná, moja radosť nepozná hraníc. V jednej chvíli som romantička aj cynička, veselá optimistka aj neľútostná realistka. Moji priatelia to pripisujú mojim ryšavým vlasom. Kiežby to bolo také jednoduché.

Keď som bola na univerzite, diagnostikovali mi depresiu. Hoci som vďaka tejto diagnóze získala odpovede na mnohé otázky, nepriniesla mi riešenie.

Depresia sa v mnohých ohľadoch zhoduje s mojou predstavou pekla. Je to temné, všetko pohlcujúce miesto bez lásky. Viem však, že je medzi nimi rozdiel. Aj dnes som čítala o tom, že rozdiel medzi zemou a peklom spočíva v nepopierateľnom umeleckom majstrovstve a prítomnosti Boha vo svete okolo nás. Som kresťanka, ktorá bojuje s depresiou. Snažím sa vnímať Božie ťahy štetcom na plátne, ktoré mi niekedy pripadá ako nekonečná zmes čiernych šmúh. To jediné ma drží pri živote a dodáva mi nádej.

Ježiš je blízko

Už odmalička mám osobný vzťah s Ježišom. Vždy som rada chodila do kostola a modlila sa pred spaním, čítala si príbehy z Biblie a o svätcoch, ale pokiaľ si pamätám, najviac som Božiu blízkosť cítila počas zármutku.

Asi je logické, že depresia sa mi preto stala miestom, ktoré ma k Bohu pritiahlo, a nie ma od neho vzdialilo. Vždy som odmietala názor, že depresia je hriech alebo znak toho, že som od Boha ďaleko. Veda potvrdzuje, že hoci má depresia nepochybne aj emocionálne prvky a rôzne spúšťače, má aj biologický základ.

Keď si v depresii, pripomeň si, že máš životné poslanie – že si schopný dobra, že existuje nádej, že to nie je tvoja vina, že tvoje chyby neurčujú to, kým si. Že tvoj život stojí za to a svet je s tebou lepší. Priznávam však, že nie je ľahké neustále na to pamätať a vytrvalo bojovať s depresiou.

Pre mňa je to zvlášť ťažké, pretože, ak mám byť úprimná, priťahuje ma temnota – noc, utrápení a záhadní ľudia, clivé piesne a pohrebné reči. A hoci mám v sebe nepopierateľnú túžbu po tom, čo je sväté, po svetle, ktoré som našla v Kristovi, niekedy mám problém siahnuť po ňom. Nie som dualistka, ale viem, že vo mne prebieha boj medzi tmou a svetlom. A viem, že moju pozornosť si získa víťaziaca strana. Sú dni, keď dokážem smelo volať na Ježiša ako na svojho víťaza. No sú aj dni, keď ledva vyleziem z postele a boj s depresiou nemá konca-kraja.

Sila víťaziť

Pred pár rokmi mi kamarátka poslala verš, ktorý jej dal Boh na srdce. Je to prísľub, že v Kristovi máme silu zvíťaziť nad strachom, úzkosťou, bolesťou, smútkom či apatiou, ktorá sa nás snaží pohltiť:

On dáva silu unavenému a bezmocnému veľkú udatnosť.
Mladíci sa unavia a ustanú, mládenci sa potkýnajú na každom kroku.
Tí však, čo očakávajú Hospodina, dostávajú novú silu,
ako orly stúpajú na krídlach,
budú utekať a neustanú, pôjdu a nevyčerpajú sa

(Izaiáš 40,29-31).

Depresia mi pomohla napojiť sa na Kristov život. Vidím, ako sa ujímal zlomených a tých na okraji spoločnosti, a preto viem, že v jeho srdci je miesto aj pre mňa. Zároveň však rozumiem bolesti, ktorú prežíval. Občas si spomeniem na jeho štyridsať dní na púšti. Ak je Ježiš príkladom života v hojnosti, potom žiadna verzia takéhoto života nebude bez utrpenia.

Nemusíš sa stále cítiť ako víťaz. Ježiš Kristus už tento boj vyhral za teba. Vie, že budeš mať ťažké dni, keď budeš bojovať s depresiou a budeš mať problém vidieť či cítiť jeho prítomnosť. Práve v takých chvíľach je však nevyhnutné, aby sme vedeli, kto je Ježiš, a kto sme v ňom my. Depresia môže byť z určitého pohľadu aj darom. Mne pomohla aktívne Kristovi umožňovať, aby osvecoval môj život.

Ježiš ma nezbavil depresie a hoci nestrácam nádej, nečakám, že zbaví depresie teba. Môže to spraviť, ale podľa mňa je dôležité nestaviť všetko na túto kartu (ozýva sa vo mne neľútostný realista). Hlavné je pamätať na to, že on je tým, za kým treba ísť, keď ti je ťažko.

Ako bojovať s depresiou?

Tu je niekoľko praktických tipov, ktoré pomohli v boji o radosť mne:

1. Porozprávaj sa so svojím lekárom

Neváhaj. Najmä ak u seba vidíš príznaky depresie a ešte si o tom s nehovoril so žiadnym odborníkom. Antidepresíva nie sú pre každého a nemusia byť trvalým riešením, ale stojí za to porozprávať sa s lekárom. Môže ťa nasmerovať k psychoterapeutovi alebo navrhnúť rôzne odborné vyšetrenia.

2. Pozeraj sa hore, nie do seba

Keď máš silnú depresiu, je veľmi ľahké neustále hľadieť do svojho vnútra. Nauč sa obracať sa k Bohu a jeho sľubom a nezotrvávať vo vlastných myšlienkach, keď máš dobré dni. Potom bude pre teba v ťažkých chvíľach oveľa ľahšie zostať zakotveným v ňom.

3. Uzavri dohodu

Nie každý, kto trpí depresiou, myslí na samovraždu alebo ako by si ublížil. Aj tak je však lepšie mať pripravený plán pre prípad, že by ťa takéto myšlienky prepadli. Povedz o tom, čím prechádzaš, aspoň dvom priateľom alebo príbuzným, voči ktorým prechovávaš dôveru (dvom pre prípad, že by jeden z nich akurát nebol v prípade potreby poruke). Popros ich, aby boli tvojou kontaktnou osobou pre prípad núdze.

Ja som uzavrela ústnu dohodu so svojou najlepšou kamarátkou a so svojou mentorkou, že im zavolám zakaždým, keď budem mať chuť ublížiť si, a raz či dvakrát mi to už zachránilo život. Môže to byť ťažké alebo môžeš mať pocit, že uzavrieť takúto dohodu je od teba sebecké, ale ver mi, že nie je. Tvoji priatelia budú radi, keď im dáš šancu pomôcť ti. Obráť sa na nich ako na prvých, keď ťa premkne hrôza, a dovoľ im povedať ti pravdu. Ďalšie tipy pre prípad núdze nájdeš tu.

4. Venuj sa iným

Nájdi spôsob, ako využiť voľný čas v prospech iných. Zariadenia na výdaj stravy pre bezdomovcov, zvieracie útulky a školy vždy uvítajú, keď im niekto ponúkne svoj čas. Keď preukážeš lásku iným, privedie ťa to na iné myšlienky. Iste nájdeš niečo zmysluplné, v čom sa môžeš angažovať.

5. Uč sa naspamäť Písmo

Začni mojimi obľúbenými veršami z Izaiáša 40,29-31 a jednoduchým, ale silným veršom z Jeremiáša 20,11 (Hospodin je so mnou ako mocný hrdina). Potom si vyhľadaj ďalšie povzbudivé verše, ktoré ťa v ťažkých chvíľach pozdvihnú na duchu.

Jednou z ďalších možností, ako bojovať s depresiou je dôverný rozhovor s e-koučom. Bude sa za teba modliť, povzbudzovať ťa a bude sa snažiť byť pre teba oporou. Stačí, keď mu teraz napíšeš jednoduchú správu.

Autorka: Tia Glenn-Cooke