Prečo Boh mlčí a neodpovedá

Prečo Boh mlčí?

Niekedy Boh mlčí. Vždy to tak bolo. Poznáš príbeh o Jóbovi, ktorý postupne prišiel o všetko: majetok, deti, zdravie? Ostalo mu len zúfalstvo, túžba umrieť a výčitky voči Bohu. Jeho kamaráti iba prilievali olej do ohňa svojím mudrovaním o tom, že si za to všetko môže sám.

Zrazu však prehovorí sám Boh. Jeho reakcia na Jóbovo zúfalé „Prečo?“ je podivuhodná. Človek by si myslel, že Boh vo svojej najdlhšej reči v Biblii Jóbovi vysvetlí príčiny celej tejto tragédie. Mohol mu prezradiť, že šlo o diablov nápad. No Boh nevysvetľuje a neobhajuje sa. Ako zvrchovaný vládca vesmíru vyzýva Jóba: „Opáš si teda bedrá ako chlap, budem sa ťa pýtať a ty ma poučíš. Kde si bol, keď som kládol základy zeme? Povedz, ak niečo rozumné o tom vieš!“(1) Pýta sa Jóba: „Odvážiš sa tvrdiť, že som nespravodlivý, odsúdiť mňa, aby si ty mal pravdu?“(2)

Vieš sa stotožniť s trpiacim Jóbom, ktorý má ťažké srdce na Boha? Rozmýšľaj dnes nad tým, či je v tvojom vzťahu s Bohom niečo, čo mu zazlievaš, čo mu nevieš odpustiť.

Boh nie je povinný odpovedať na tvoje „Prečo?“ Možno je za tým niečo, o čom ešte netušíš – podobne ako v prípade Jóba. Dôveruj, že Božie rozhodnutia sú múdre, dobré a môžeš mať istotu, že na teba nezabudol a má ťa rád.

Až keď si uvedomíš, že Boh ti vlastne nič nie je dlžný, môžeš urobiť krôčik k náprave naštrbeného vzťahu s Bohom. „Pane, aj keď nerozumiem, prečo sa dejú niektoré veci, chcem ti dôverovať, že máš môj život vo svojich rukách. Odpusť mi moje zlé postoje a uzdrav môj vzťah s Tebou. Amen.“

PS: Ak sa ti toto zamyslenie páčilo, prihlás sa na odber celej série 52 zamyslení s názvom Svetlo v sieti. Zamyslenia ti budeme posielať zdarma emailom raz do týždňa.

Čiara1

Chceš sa o tom s niekým porozprávať?

Ak je niečo, s čím v tejto oblasti zápasíš, potrebuješ radu či modlitbu, alebo sa chceš s nami s niečím podeliť, vyplň nasledujúci formulár. Čoskoro ti odpíše jeden z našich e-koučov.

Ak sa stránka nenačíta, povoľ vo svojom prehliadači javascript.

Pomáha ti séria Svetlo v sieti?

Ak áno, pomôž aj ty nám. Ak si tak ešte neurobil/a, napíš o Svetle v sieti krátku recenziu, ktorá môže inšpirovať iných. Taktiež nás môžeš podporiť, aby sme mohli tvoriť nové materiály, ktoré budú pomáhať ľuďom rásť vo viere. Ďakujeme.