Myslíš, že je možné mať vzťah s niekým, koho nemôžeš fyzicky vidieť? Kresťanstvo je medzi náboženstvami sveta jedinečné v tom, že hovorí o Bohu, ktorý chce mať blízky vzťah, ba až priateľstvo s človekom. Ale ako sa dá mať vzťah s niekým, kto sa nám zdá vzdialený a nedostupný?

Vzťah s Bohom je špecifický. Neprebieha na fyzickej rovine a ak čakáš, že budeš nahlas počuť Boží hlas alebo že uvidíš Boha tak, ako vidíš svojich blízkych, budeš asi sklamaný. Takéto skúsenosti Boh dožičil len hŕstke ľudí, preto nemaj nereálne očakávania.

Tvoj vzťah s Bohom prebieha v duchovnej rovine. Boh ho inicioval ešte pred tvojím narodením – stvoril ťa s láskou a túžbou, že ho jedného dňa prijmeš ako svojho Otca a Priateľa. (Už sme spomínali, že ak o tom chceš vedieť viac, pozri si náš bezplatný online kurz Prečo Ježiš?.)

Vzťah s Bohom je podobný, ako keď vstúpiš s niekým do vzťahu „na diaľku“: niečo ťa na tom druhom zaujme, zisťuješ si o ňom viac, začneš komunikovať s ním i s jeho priateľmi, spoznávaš ho. Aj keď sa nevidíte, váš vzťah je reálny, keďže obaja ste reálni.

Podobne je to aj vo vzťahu s Bohom. Ten, ktorý stvoril nebo a zem, ti všade naokolo zanechal dôkazy svojej existencie. Jeden zo žalmov hovorí, že „Nebesia rozprávajú o Božej sláve, obloha hlása dielo jeho rúk.“ Boh ti o sebe napísal celú knihu (Bibliu). A tým najrukolapnejším dôkazom jeho existencie bol jeho Syn, ktorý žil tu medzi nami. Spoznávaj jeho priateľov a počúvaj ich príbehy. Hľadaj stopy po jeho dotyku vo svojom živote. A aj keď ho teraz nevidíš, teš sa, že jedného dňa sa uvidíte tvárou v tvár!

Ak sa ti toto zamyslenie páčilo, prihlás sa na odber celej série 52 zamyslení s názvom Svetlo v sieti 1. Séria je bezplatná a zamyslenia ti budú chodiť raz za týždeň emailom.

Čiara1

Chceš sa o tom s niekým porozprávať?

Ak je niečo, s čím v tejto oblasti zápasíš, potrebuješ radu či modlitbu, alebo sa chceš s nami s niečím podeliť, vyplň nasledujúci formulár. Čoskoro ti odpíše jeden z našich e-koučov.

Ak sa stránka nenačíta, povoľ vo svojom prehliadači javascript.

Pomáha ti séria Svetlo v sieti?

Ak áno, pomôž aj ty nám. Ak si tak ešte neurobil/a, napíš o Svetle v sieti krátku recenziu, ktorá môže inšpirovať iných. Taktiež nás môžeš podporiť, aby sme mohli tvoriť nové materiály, ktoré budú pomáhať ľuďom rásť vo viere. Ďakujeme.