Domov | Články | Vzťahy | Môže kresťan oslavovať Valentína?

Môže kresťan oslavovať Valentína?

Oslavuješ Valentína? Každým rokom sa tomuto „sviatku zamilovaných“ venuje väčšia pozornosť. Svojich milovaných obdarúvame kvetmi, šperkami alebo sladkosťami a vytvárame si spomienky prostredníctvom výnimočných spoločne strávených večerov. Náklady nás nezaujímajú, pretože láska, ktorú máme, je na nezaplatenie. Vyjadrujeme si navzájom oddanosť, lásku a vernosť. Je však možné, že sme ako kresťania pri oslave Valentína na niečo – alebo na niekoho – zabudli?


Na Vianoce alebo Veľkú noc je ľahké spomenúť si na Boha – on je počas týchto náboženských sviatkov v popredí. Koľkí z nás však môžu úprimne povedať, že si na Valentína pripomínajú aj Božiu lásku, respektíve svoju lásku k Bohu? Máme sa na každého Valentína vyžívať len v ľudskej láske? Alebo existuje hlbší a bohatší sviatok, o ktorý sa môžeme podeliť so svojím Milovaným?

Boh stvoril lásku vo všetkých jej čistých podobách – romantickú, bratskú, rodičovskú, rodinnú a obetavú lásku – a všetky nám ich dal ako dar. Keďže Boh pozná našu potrebu po niečom hmatateľnom, ide ešte o krok ďalej. Tak ako ty môžeš obdarovať svoju polovičku niečím konkrétnym, aj Boh nám daroval konkrétne prejavy svojej lásky. Poskytujú nám niečo konkrétne, čo nám pripomína jeho lásku, keď sa nám zdá taká vzdialená. Dávajú nám dôveru v jeho vernosť, keď je naše srdce také náchylné o nej pochybovať.

Aké sú tieto prejavy lásky? Aké valentínske dary sme dostali od Boha? Je ich príliš veľa na to, aby sme ich spočítali… ale tu sú niektoré z nich.

Stvorenie

Stáť na úpätí hory alebo na brehu mora je dychberúci pocit, súhlasíš? Mnohokrát nedokážeme spracovať krásu ani význam takej obrovskej rozlohy. Na chvíľu sa zastav. Boh ti tým praje šťastného Valentína! V nemom úžase si pripomíname nášho Ženícha, Ježiša, ktorý nás miluje. Jeho mocná ruka stvorila nebesia a zem. Jeho veľká láska volá nás, svoju Nevestu, aby sme nad nimi vládli. 1 Hoci je mocný a svätý, stará sa o nás. 2

Prejdime teraz od obrovského k drobnému. Nesmiernosť vesmíru je postavená na predvídateľnom a vždy konzistentnom poriadku jednotlivých atómov. Funguje dokonale a odráža dômyselný dizajn, obdivujeme jeho jednoduchosť. Zároveň žasneme nad zložitosťou toho, čo nachádzame v drobnostiach stvorenia: v detailoch bunky alebo vláknach DNA.

Šťastného Valentína! Ježišov podpis, ktorý sa nachádza v nesmiernosti stvorenia, je na každej mikroskopickej molekule. Stará sa o vrabca aj o vlákno DNA – či ty nestojíš za oveľa viac ako ony? 3

Pôžitok

Tak ako jedenie, aj rozmnožovanie je nevyhnutné pre prežitie ľudstva. Zamyslel si sa niekedy nad tým, že jedenie a rozmnožovanie sú vo všeobecnosti veľmi príjemné činnosti v našom živote? Fyzická intimita je niečo, čo prežívame nielen kvôli zachovaniu nášho rodu, ale užívame si ju aj pre vlastné potešenie a potešenie nášho manželského partnera.

Boh sa teší, keď si užívame potešenie, ktoré pre nás stvoril. Vidíme ho v ruži… cítime ho v chladnom jesennom vzduchu… chutnáme ho v jablku… dotýkame sa ho v horúčave piesku… cítime ho na jar… počujeme ho v speve vtákov… a úžas nad tým všetkým nás vedie k tomu, aby sme premýšľali o Bohu, ktorý to všetko stvoril.

Jeho láska ti umožňuje užívať si všetky tieto veci. Sú ako valentínky od Boha, ktoré ti majú pomôcť spoznať a hmatateľne zažiť, aká osobná je jeho láska k tebe. Boha teší, že ťa „štedro zabezpečuje všetkým, čo potrebuješ“. 4

Dar Božieho Syna

Najväčšie prejavy lásky sú často tie, ktoré nás stoja najviac. Boh nás tak miloval, že k nám poslal svojho vlastného Syna. Ježiš zaplatil tú najvyššiu cenu, keď dobrovoľne zanechal svoju slávu a vzal na seba ľudské telo. Bez neho by sme zahynuli vo svojich hriechoch. Prečo to Boh urobil? Prečo obetoval svojho jediného Syna?

„Lásku sme poznali podľa toho, že [Ježiš] položil svoj život za nás; aj my máme klásť život za bratov.“ 5

„Nikto nemá väčšiu lásku ako ten, kto položí svoj život za svojich priateľov.“ 6
„Hľa, akou veľkou láskou nás obdaril Otec, aby sme sa nazývali Božími deťmi.“ 7
„Lásku poznáme podľa toho, že [Ježiš] položil svoj život za nás.“ 8

Práve tento najvyšší prejav Božej lásky – dar jeho Syna – nám umožňuje milovať Boha aj našich blížnych. Boh je zdrojom tvojej lásky k manželke, manželovi, rodičom, deťom, priateľom.

Boh, Darca a Stvoriteľ lásky, ťa miluje a dokazuje ti to mnohými spôsobmi. Vnímaš ich? Ak máš o svojej viere v Boha viac otázok ako odpovedí, pozývame ťa do online kurzu „Prečo Ježiš?“, kde sa pozrieme na to, o čom je autentická, živá viera v Boha.

Tento Valentín osláv lásku tak, ako si ju ešte nikdy neoslavoval. Miluj hlbšie svojho partnera, svoju rodinu a svojich priateľov ako poďakovanie Bohu. Miluj hlbšie svojho Spasiteľa a svojho Kráľa.

Šťastného Valentína!