Domov | Články | Ako si čo najviac užiť leto? 3 tipy

Ako si čo najviac užiť leto? 3 tipy

Ako využiť letné mesiace čo najlepšie a nenechať ich len tak prekĺznuť pomedzi prsty? Tu sú jednoduché tipy, čo môžeš robiť v lete a ako si ho užiť.


1. Čítaj a uč sa

Pusti sa sa do knihy, ktorú si doteraz nemal čas prečítať a o ktorej toľko ľudí básnilo. Nájdi doma na poličke tú, ktorá na teba čaká už dva roky. Alebo sa opýtaj kamarátov, akú dobrú kresťanskú literatúru by ti odporúčali. Je to skvelý podnet na ďalšie rozhovory. Ak máš deti, čo tak čítať v lete nejakú knihu spolu s nimi?

Čo je však najdôležitejšie, otvor si každý deň Bibliu a ponor sa do Božieho slova, ktoré nič nenahradí. Nie je lepší čas ako teraz. Otvor ju a využi príležitosť ísť hlbšie v poznaní Boha, dejín viery aj budúcich prisľúbení.

2. Buď kreatívny

Ak nebudeš proaktívny, leto môže prejsť bez toho, aby si niečo skutočne dosiahol. Pre väčšinu z nás platí, že pokiaľ si zámerne nenaplánujeme čas na ručné práce alebo majstrovanie, jednoducho to neurobíme. Prázdniny a dovolenky ponúkajú množstvo času navyše, ktorý počas školského roka bežne nemáme. Zisti, aké kreatívne kurzy nájdeš v tvojom okolí počas horúcich letných dní a zapoj sa do nich spolu so svojimi deťmi alebo kamarátmi.

Možno nie si práve umelecký tip, ale vieš vieš byť tvorivý v kuchyni alebo domácej dielni. Výsledok tvojho snaženia nemusí byť geniálny. Ber to ako relax a príležitosť stráviť pritom čas s blízkymi. Tvoje deti ti môžu pomáhať alebo sa len tak prizerať a nechať sa inšpirovať tvojou tvorivosťou.

3. Pomáhaj

Poobzeraj sa okolo seba a zapoj sa do aktivít komunity, v ktorej žiješ. Môže to byť skvelý spôsob, ako využiť leto zmysluplne a zároveň sa stať súčasťou riešenia situácie v tvojom meste alebo obci. Komunitné centrá, vývarovne pre bezdomovcov či letné cirkevné tábory často potrebujú pomoc v rôznych oblastiach. Prečo sa nezapojiť a nepomôcť spolu s tvojimi deťmi namiesto toho, aby celé leto len sedeli a pozerali do mobilu alebo počítača?

Služba iným ti môže pomôcť získať iný pohľad na život a prehĺbiť vďačnosť za to, ako sa Boh o teba postaral. Spoločná aktivita celej rodiny je často fantastickým spôsobom, ako posilniť puto s manželským partnerom a deťmi, pretože pracovať jeden vedľa druhého v prospech iných je to, čo nás Ježiš učí stále znova a znova. „Syn človeka (Ježiš) neprišiel, aby si dal slúžiť, ale aby slúžil iným.“ 1 Tvoja rodina sa vďaka tomu môže stotožniť s Ježišom novým a zaujímavým spôsobom.

Nadchádzajúci jesenný školský rok (so všetkými jeho aktivitami) tu bude skôr, ako sa nazdáš. Nesnaž sa teda v lete robiť len len „bežné veci“ a uži si ho tento rok naplno.