Nevyrovnávaj si účty. Zlo premáhaj dobrom

Boj dobra a zla

Pozeráš niekedy filmy či seriály? Často sú o boji dobra a zla. Príbehy mávajú šťastný koniec a zlo býva potrestané. Neraz je to vďaka hrdinovi, ktorý berie spravodlivosť do vlastných rúk a nepriateľa potrestá na vlastnú päsť, keďže sa nedočkal svojho práva. 

Ježiš by sa však do takýchto filmov nehodil. To, k čomu vyzýva svojich nasledovníkov on, je v úplnom kontraste s tým, po čom prirodzene túžime a ako by sme situáciu riešili my sami:

„Nikomu neodplácajte zlom za zlé. Usilujte sa o to, čo je dobré v očiach všetkých ľudí. Ak je to možné a závisí to od vás, žite v pokoji so všetkými ľuďmi. Milovaní, nepomstite sa sami, ale dajte miesto hnevu. Veď je napísané: Mne patrí pomsta, ja odplatím, hovorí Pán.  Naopak, ak je tvoj nepriateľ hladný, daj mu jesť, ak je smädný, daj mu piť… Nedaj sa premôcť zlému, ale dobrom premáhaj zlé.“ (Rim 12, 17-21)

Ani nám, veriacim, sa nevyhýba túžba odplatiť sa zlým za zlé. Je to prirodzený spôsob, ako dať tomu druhému pocítiť bolesť, ktorú prežívame. Ale to, čo začalo ako malý konflikt, ľahko prerastie do cyklu vzájomného ubližovania, z ktorého je ťažké uniknúť.

Ježiš nám chcel ukázať zásadne iný prístup. Ktorý prístup si dnes zvolíš?

„Pane, pomôž mi neodplácať sa za zraňujúce slová či skutky zlým, ale naopak, láskou a milosťou. Daj mi silu odpúšťať tak, ako ty každý deň odpúšťaš mne. Amen.“

PS: Ak sa ti toto zamyslenie páčilo, prihlás sa na odber celej série 52 zamyslení s názvom Svetlo v sieti. Zamyslenia ti budeme posielať zdarma emailom raz do týždňa.

Čiara1

Chceš sa o tom s niekým porozprávať?

Ak je niečo, s čím v tejto oblasti zápasíš, potrebuješ radu či modlitbu, alebo sa chceš s nami s niečím podeliť, vyplň nasledujúci formulár. Čoskoro ti odpíše jeden z našich e-koučov.

Ak sa stránka nenačíta, povoľ vo svojom prehliadači javascript.

Pomáha ti séria Svetlo v sieti?

Ak áno, pomôž aj ty nám. Ak si tak ešte neurobil/a, napíš o Svetle v sieti krátku recenziu, ktorá môže inšpirovať iných. Taktiež nás môžeš podporiť, aby sme mohli tvoriť nové materiály, ktoré budú pomáhať ľuďom rásť vo viere. Ďakujeme.