Domov | Články | Čo sú povery?

Čo sú povery?

Máš šťastné číslo? Želáš si niečo, keď vidíš padať hviezdu, alebo si držíš palce, keď v niečo dúfaš? To všetko sú drobnosti, ktoré svedčia o tom, že máš sklony k poverám. Čo je to vlastne povera?


Povera je viera v niečo nadprirodzené, čo je odlišné alebo odvodené od existujúcej „oficiálnej“ viery. Ľudia na celom svete majú rôzne formy povier, niektoré sú veľmi podobné naprieč všetkými kultúrami, iné sú špecifické len pre istú oblasť. Takmer každý má s poverčivosťou skúsenosti – možno aj ty.

Piatok trinásteho

Jednou z najznámejších povier je, že číslo 13 je nešťastné číslo. Vieš, že v niektorých kultúrach budovy nemajú 13. poschodie a nemocnice nemajú izbu číslo 13? Keď trinásteho pripadne na piatok, je to podľa poverčivých ľudí veľmi nešťastná kombinácia. Niektorí tvrdia, že táto povera je do veľkej miery založená na príbehoch z Biblie. Napríklad sa hovorí, že Ježiš bol ukrižovaný v piatok 13. (Veľký piatok) a Judáš, Ježišov zradca, bol 13. osobou, ktorá sa pripojila k Poslednej večeri.

Čierna mačka

Ďalšou známou poverou je, že čierne mačky prinášajú smolu. Keďže sa mačka môže pohybovať potichu, ľudia jej nedôverujú. Čiernej mačke sa nedôverovalo najmä kvôli jej farbe, ktorá sa spájala so zlom. Ľudia verili, že ide o čarodejnicu, ktorá sa premenila na mačku, alebo že to je diabolské zviera.

Horoskop

Povera, ktorá je všetkým dobre známa, je horoskop. Niektorí veria, že pomocou horoskopov dokážu predpovedať budúcnosť. Horoskopy sa tvoria na základe vzájomného postavenia Slnka, Mesiaca a planét. Veľa ľudí pravidelne kontroluje svoj denný horoskop. Na jeho základe chcú vedieť, na čo si v priebehu dňa dávať pozor a to, či budú mať šťastie, alebo smolu.

Kryštály a drahokamy

Ďalšou poverou je, že kryštály a drahokamy majú zvláštnu moc. Ľudia veria že kamene ovplyvňujú energiu, ktorú nevidíme, ale môžeme ju cítiť. Energia drahokamov a kryštálov vraj ovplyvňuje myseľ, city a telo. Niektoré kamene považujú liečivé, iné majú prinášať šťastie či budovať sebalásku.

Čo si myslí o poverách Boh?

Je zarážajúce, že mnohé povery vyvolávajú strach. No Boh nechce, aby sme sa báli. Vieš, že v Biblii sa vraj 365-krát nachádza výzva, aby sme sa nebáli? Boh chce, aby sme žili  každý deň bez strachu: V jeho slove čítame: „Ja som Hospodin, tvoj Boh, ktorý ťa drží za pravicu a hovorí ti: „Neboj sa, ja ti pomáham.“ 1  Nielenže sa nemáš báť, ale ti ponúka aj svoju pomoc!

Za poverami sa skrývajú naše najhlbšie otázky: Aká bude moja budúcnosť? Je niečo, čo ma ohrozuje? Ako nájdem pokoj a bezpečie? Biblia nás pred poverami varuje. 2 Dôležitejšie je však vedieť, že nám zároveň ponúka odpovede a smerovanie pre život. Ochranu, ktorú hľadáš v poverách a mágii, môžeš získať od Ježiša. A to je oveľa spoľahlivejšie.

Ľudia veria, že kamene im môžu priniesť veľa vecí, napríklad pokoj. Ale aj Ježiš ti môže dať pokoj. V skutočnosti u Boha môžeš nájsť všetko, čo ti tieto kamene zdanlivo ponúkajú. Rozdiel je však v tom, že Bohu môžeš – na rozdiel od kameňov – dôverovať. Nájdeš v ňom lásku, radosť, pokoj, trpezlivosť, láskavosť, dobrotu, vernosť, miernosť a sebaovládanie. 3

A ako môžeš tieto úžasné veci prijať? Spoznaj lepšie Boha a Ježiša! Ako? Tak, že sa s ním budeš rozprávať. Povedz mu v modlitbe, po čom túžiš. Sľúbil, že ťa vypočuje.