Domov | Pocit viny

Pocit viny

Keď psychicky zdravý človek urobí niečo zlé, v jeho vnútri sa ozve tichý hlas, ktorý mu nedá pokoj. Voláme to výčitky svedomia. Tento pocit viny je dôležitý: dáva nám spätnú väzbu k nášmu správaniu, poukazuje na to, čo sme vo svojich vzťahoch pokašľali, a mal by nás viesť k náprave.

Čo sa však stane, keď začne byť tento „tichý hlas“ svedomia čoraz hlasnejší? Dokonca môže byť taký hlučný, že prehluší všetko ostatné, a pocity viny ťa umárajú vo dne, v noci, až ti je z toho nanič… Čo sa stane, keď tento hlas – ktorý ti mal pôvodne brániť v tom, aby si urobil niečo zlé – ťa namiesto toho tak ničí, že sa cítiš úplne biedne?

Pocity viny môžu človeka úplne paralyzovať. Môžu mať dopad na tvoje myslenie aj správanie. Zrazu máš problém aj s tými vecami, ktoré si predtým robil bez akýchkoľvek problémov či námahy. Začneš spochybňovať všetky svoje rozhodnutia a premýšľaš, prečo si to neurobil inak. Zdá sa ti, že nie si dosť dobrý a že nestojíš za nič.

Riešenie na pocit viny: odpustenie

Každý z nás v minulosti urobil veci, kvôli ktorým cíti výčitky svedomia. Môže ísť o čokoľvek od drobných nepríjemností až po skutočne veľké chyby s tragickými následkami. Riešením nie je snažiť sa otupiť naše svedomie alkoholom či inými látkami, ani si začať nahovárať, že nie sme až takí zlí. Odkladať to na neskôr tiež nepomáha: čas na tieto veci neprináša úľavu a zametanie vecí pod koberec už vôbec. Aká je teda cesta von?

Nemusíš ďalej prežívať mučivý pocit viny za veci, ktoré si urobil v minulosti. Či v neho veríš, alebo nie, Boh ťa pozná. Vie, ako premýšľaš, a vie, čo viedlo k tomu, čo si urobil. No na rozdiel od toho, ako ho mnohí vykresľujú, nestojí nad tebou ako despotický vládca, ktorý striehne na každú tvoju chybu, aby ťa potrestal. Pozerá sa na teba ako milujúci Otec, ktorý ťa čaká s otvorenou náručou, pripravený odpustiť ti a dať ti druhú šancu.

„Ak však vyznávame svoje hriechy, smieme sa spoľahnúť na Božie sľuby, že nás očisťuje od každej nečistoty a odpustí nám každé zlyhanie.“

Boh je milosrdný a odpúšťajúci. Ak skutočne cítiš ľútosť ohľadom vecí vo svojej minulosti, Boh ti ich odpustí. A ak ti dokáže odpustiť Boh, môžeš odpustiť aj sám sebe.

Ak chceš vedieť viac o tomto milosrdnom a odpúšťajúcom Bohu, klikni na tlačidlo nižšie.

PS: Chceš sa o svojich pocitoch porozprávať s jedným z našich e-koučov? Napíš nám. Komunikácia je bezplatná, bezpečná, anonymná a prebieha formou emailových správ.