Buď silný a odvážny, veď tvoj Boh je s tebou

Ako sa zbaviť úzkosti a strachu

„Buď silný a odvážny, nestrachuj sa a nezúfaj! Veď tvoj Boh bude s tebou, kamkoľvek pôjdeš.“ (1) Hovorí sa, že Biblia obsahuje 365 vyzvaní k tomu, aby sme sa nebáli – symbolicky na každý deň v roku jedno. Prečo nám to Boh v Biblii toľkokrát pripomína? Lebo mnohých z nás denne sprevádza úzkosť a strach.

My ľudia sme ustráchané bytosti. Máme radi, keď sú veci pod (našou) kontrolou a bojíme sa neznámeho. Poznáš to? Bojíš sa, čo ťa čaká v budúcnosti, čo bude s tvojimi blízkymi, čo s peniazmi. Ale máme aj omnoho hlbšie a skrytejšie strachy, ktoré nás často ovládajú a bránia nám rozhodovať sa slobodne. Niektorí ľudia zo strachu nešoférujú. Niektorí sa zo strachu z odmietnutia či zranenia bránia láske a boja sa dať záväzok na celý život. Iní zo strachu z neúspechu nerozvíjajú svoj potenciál. Strach už zničil mnoho životov.

Život vo viere je životom odvahy a spoľahnutia sa na Boha. Keď ťa najbližšie premôže strach, otvor si Bibliu a nájdi v nej jedno z tých 365 povzbudení, ako proti nemu bojovať a spoliehať sa na Božiu pomoc.

Keď sa vo svojich obavách obrátiš v modlitbe k Bohu, sľubuje ti, že môže tvoj strach nahradiť svojím nadprirodzeným pokojom: „A pokoj Boží, ktorý prevyšuje každý rozum, ochráni vaše srdcia a vaše mysle v Kristovi Ježišovi.“ (2)

Si jeho drahé dieťa a on sa o teba postará! Premeň toto zasľúbenie v modlitbu a nechaj Božie slovo pôsobiť vo svojom živote. Pomôcť ti môže aj náš online kurz Ako prekonať úzkosť a strach.

PS: Ak sa ti toto zamyslenie páčilo, prihlás sa na odber celej série 52 zamyslení s názvom Svetlo v sieti. Zamyslenia ti budeme posielať zdarma emailom raz do týždňa.

Čiara1

Chceš sa o tom s niekým porozprávať?

Ak je niečo, s čím v tejto oblasti zápasíš, potrebuješ radu či modlitbu, alebo sa chceš s nami s niečím podeliť, vyplň nasledujúci formulár. Čoskoro ti odpíše jeden z našich e-koučov.

Ak sa stránka nenačíta, povoľ vo svojom prehliadači javascript.

Pomáha ti séria Svetlo v sieti?

Ak áno, pomôž aj ty nám. Ak si tak ešte neurobil/a, napíš o Svetle v sieti krátku recenziu, ktorá môže inšpirovať iných. Taktiež nás môžeš podporiť, aby sme mohli tvoriť nové materiály, ktoré budú pomáhať ľuďom rásť vo viere. Ďakujeme.