Domov | Články | Cesta k Bohu | Ako v skutočnosti vyzeral Ježiš?

Ako v skutočnosti vyzeral Ježiš?

Veľa ľudí zaujíma, ako vyzeral Ježiš. Mnohí sa pokúšali nakresliť jeho portrét. Čo si o tom myslíš ty? Nebolo by fajn, keby sme dnes mali presnú podobu Ježiša?

Ježiš podľa Google

Ak ťa tiež zaujíma, ako vyzeral Ježiš, rýchle vyhľadávanie na Googli ti veľmi nepomôže. Pravdepodobne ťa zaplaví obrázkami vysokého belocha s dlhými svetlými vlasmi a štýlovou bradou.

Výsledky vyhľadávania obrázkov Google pre slová Ježiš Kristus

Podoba Ježiša podľa umelcov

V dejinách umenia nájdeš na túto otázku rôzne odpovede. Autori umeleckých diel často zobrazujú Ježiša ako niekoho z vlastnej geografickej oblasti a kultúry. Je napríklad známe, že v období klasicizmu umelci pri stvárnení Ježiša často využívali autoportrét alebo na plátne zachytávali podobu významných osobností.

Portréty Krista od holandského maliara Rembrandta van Rijna

Rôzne podoby Ježiša vo svete

Je zaujímavé sledovať, ako sa zobrazovanie Ježiša Krista líši v rôznych kultúrach. Známa podoba Ježiša s dlhými vlasmi a bradou sa prvýkrát objavila okolo roku 300. Ustálila sa až neskôr, okolo 6. storočia – najprv vo východnom kresťanstve a oveľa neskôr na západe.

Najstaršie vyobrazenia Ježiša

Ježiš sa v cirkvi zobrazuje rôznym spôsobom už celé stáročia. Tieto obrazy ovplyvnili aj našu dnešnú predstavu o tom, ako vyzeral. Najstaršie vyobrazenia Ježiša pochádzajú z obdobia asi dvesto rokov po jeho smrti.

Priamo v Biblii nenájdeš veľa informácií o tom, ako vyzeral Ježiš. No Kráľ Dávid je tu opísaný ako pekný muž. Mojžiš, ktorý vyviedol Izraelitov z otroctva v Egypte, je vykreslený ako mimoriadne krásne dieťa.

Proroctvo však o Ježišovej podobe hovorí, že nebude mať “krásu ani vznešenosť, aby pritiahol naše zraky, pôsobivú postavu, aby sa nám zapáčil.” 1

Môžeme skutočne vedieť, ako vyzeral Ježiš?

Nie úplne, ale máme istú predstavu o tom, ako vyzeral priemerný muž zo Stredného východu zhruba pred 2 000 rokmi. Joan Taylorová, profesorka na King’s College v Londýne napísala pred pár rokmi knihu s názvom „Ako vyzeral Ježiš‟ (2018).

Vo svojom výskume prišla k záveru, že priemerný muž v Ježišovej dobe bol vysoký približne 1,70 metra. Ľudia v Izraeli a Egypte mali zvyčajne hnedé oči, čierne vlasy a olivovo-hnedú pokožku. Usúdila to na základe archeologických nálezov, historických textov a vyobrazení ľudí z tohto obdobia.

Muži v Izraeli zvyčajne nosili vlasy a brady ostrihané nakrátko a starostlivo si ich česali. Pravdepodobne sa tak snažili znížiť riziko výskytu vší, čo bol v tom čase pomerne veľký problém. Profesorka predpokladá, že Ježiš to robil podobne.

Ježiš vyrastal v stolárskej dielni, preto mal pravdepodobne svalnatú postavu robotníka. Nemal krehkú a ochabnutú telesnú konštrukciu ako ľudia vychovaní v prepychu a pohodlí.

Obraz od Cathy Fisher,na ktorom má Ježiš kratšie oblečenie a vlasy, tak ako naznačuje výskum profesorky Taylorej.

Muž z Galiley

Richard Neave, forenzný antropológ, vytvoril v roku 2001 model priemerného galilejského muža pre dokumentárny film BBC „Syn Boží‟.

Vznikol na základe lebky, ktorá sa našla v tomto regióne. Neave nikdy netvrdil, že zobrazil presnú Ježišovu podobu. Jednoducho chcel ukázať, že Ježiš vyzeral ako iní ľudia v tej dobe a lokalite.

Model galilejského muža od Richarda Neavea

Záleží na tom?

Možno sa pýtaš, či vlastne záleží na tom, ako Ježiš vyzeral. Dobrá otázka. Niektorí ľudia tvrdia, že Ježiša by sme nemali vôbec zobrazovať. Odvolávajú sa pritom na biblické prikázanie, ktoré ľuďom zakazuje vytvárať akúkoľvek podobu Boha.

Možno ti tento článok pomôže zbaviť sa zabetónovaných obrazov v tvojej mysli. Všetci si Ježiša nejako predstavujeme, nie vždy si však uvedomujeme, odkiaľ táto naša predstava pramení.

Vychutnaj si to, ako rôzne ľudia na svete Ježiša zobrazujú. Je niečím krásne, že sa ho snažia zobraziť tak, ako vidia sami seba alebo kultúru, ktorej rozumejú. Pomáha im to priblížiť sa k nemu ako k človeku.

Je ťažké pochopiť, kto je Boh. Biblia nám hovorí, že Boh poslal na svet svojho Syna. Ježiš bol jedným z nás. A keď sa ho raz priatelia pýtajú, či im môže ukázať Boha, Ježiš odpovedá: „Kto videl mňa, videl Otca‟ 2 , pričom slovom „Otec” jasne označoval Boha.

Takže… poznať Ježiša stačí. On bol jedným z nás. A zároveň bol oveľa viac.

Ak chceš vedieť viac o živote Ježiša, zapíš sa do nášho bezplatného online kurzu Prečo Ježiš? Je to príležitosť hlbšie spoznať jeho posolstvo a diskutovať o otázkach, ktoré máš.